Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 13 lipca, 20.00

...

13.07.2010 | aktual.: 13.07.2010 20:23

13.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Telewizja kubańska nadała w poniedziałek wywiad z 83-letnim obecnie byłym prezydentem i przywódcą Kuby Fidelem Castro, który wypowiadał się na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie i na Pólwyspie Koreańskim.

- Koncern BP zdołał zainstalować nową, zmodyfikowaną kopułę uszczelniającą nad źródłem wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej - poinformowali w poniedziałek wieczorem, czasu lokalnego, przedstawiciele koncernu.

- Ministrowie finansów krajów UE zgodzili się we wtorek na ustępstwa na rzecz Parlamentu Europejskiego w negocjacjach o nowym nadzorze finansowym, w nadziei, że do porozumienia dojdzie jeszcze w tym tygodniu. Dzięki temu nowy system ma ruszyć od początku 2011 r.

- Estonia otrzymała we wtorek ostatnią formalną zgodę ministrów finansów państw UE na wejście od 1 stycznia 2011 roku do strefy euro. Oficjalny kurs wymiany ustalono na 15,6466 estońskiej korony za 1 euro.

- Francuskie Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu, przyjęło we wtorek przygniatającą większością głosów projekt ustawy zakazujący kobietom noszenia we wszystkich miejscach publicznych muzułmańskich zasłon, takich jak burka czy nikab.

- Katolicy zaatakowali w poniedziałek w Belfaście uczestników protestanckiego marszu wraz z jego eskortą policyjną, raniąc kilkoro policjantów, w tym jedną policjantkę ciężko.

- Łącznie 82 policjantów zostało rannych w Belfaście przez katolickich demonstrantów w wyniku trwających dwie noce starć wywołanych przez doroczny marsz protestantów - poinformowała we wtorek agencja Associated Press.

- Siedmiu kubańskich opozycjonistów wraz z rodzinami przyleciało we wtorek do Madrytu dwoma hiszpańskimi samolotami w ramach porozumienia o stopniowym zwolnieniu 52 opozycjonistów więzionych od 2003 r. - ogłosiło państwowe radio hiszpańskie.

- Ponad 300 osób aresztowano we wtorek podczas przeprowadzonej w kilku częściach Włoch operacji przeciwko kalabryjskiej mafii - 'ndranghecie. W akcji uczestniczyły 3 tysiące karabinierów i policjantów.

- Prezydent Czech Vaclav Klaus powołał we wtorek nowy, koalicyjny rząd centroprawicowy na czele z premierem Petrem Neczasem.

- Zaufanie Amerykanów do prezydenta Baracka Obamy spadło do najniższego dotychczas poziomu - piesze we wtorek "Washington Post" powołując się na wyniki badań opinii publicznej.

- Grupa 91 Izraelczyków poszkodowanych w prowadzonych przez Hezbollah ostrzałach rakietowych w czasie wojny latem 2006 roku pozwała arabską telewizję Al-Dżazira za pomaganie szyickim bojownikom - poinformowali we wtorek adwokaci.

- Koncern BP wydaje miliardy dolarów na usuwanie skutków wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej. "Financial Times" napisał we wtorek, że straci na tym amerykański i brytyjski fiskus, bowiem BP odliczy sobie te ogromne sumy od podatków.

- Afgański żołnierz zabił we wtorek trzech żołnierzy brytyjskich w prowincji Helmand, na południu Afganistanu - podał Reuters, powołując się na źródła bezpieczeństwa. Do zdarzenia doszło podczas wspólnego patrolu.

- Szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał we wtorek z ministrem spraw zagranicznych Gruzji Grigolem Waszadzem o relacjach tego kraju z Unią Europejską. Sikorski zapewnił, że Polska nie zmieni dotychczasowej polityki, jaką prowadzi wobec Gruzji.

- Władze Kazachstanu, usiłujące załatać dziury w budżecie, przywracają cło eksportowe na ropę naftową - informuje we wtorek Associated Press. Na mocy dekretu rządowego cłem wysokości 20 USD ma być obłożona każda tona eksportowanej ropy.

- Francuski minister pracy Eric Woerth, któremu zarzucany jest konflikt interesów w związku z tzw. aferą Bettencourt, oświadczył we wtorek, że rezygnuje ze sprawowania funkcji skarbnika prezydenckiej centroprawicowej partii UMP. Polityk ten pozostanie ministrem.

- Komisja Europejska mianowała w środę byłą polską dyplomatkę Ewę Synowiec nowym szefem przedstawicielstwa KE w Warszawie. Komisja potwierdziła też otwarcie wspólnego przedstawicielstwa KE i Parlamentu Europejskiego od 2011 roku we Wrocławiu.

- Roman Polański, uwolniony właśnie z aresztu domowego w Szwajcarii, zamierza w styczniu przyszłego roku rozpocząć zdjęcia do nowego filmu na podstawie sztuki francuskiej pisarki Yasminy Rezy "Bóg mordu" - pisze we wtorek dziennik "Le Monde".

- Po raz pierwszy w historii Rosja przeprowadzi kosmiczny pochówek. Pod koniec sierpnia w przestrzeń kosmiczną wysłane zostaną prochy pioniera rosyjskich podróży kosmicznych Witalija Fiodorowa - poinformowała we wtorek agencja dpa.

- Znany korespondent publicznego Szwedzkiego Radia SR w Polsce Kjell Albin Abrahamson jest na liście byłych współpracowników dawnej wschodnioniemieckiej służby bezpieczeństwa Stasi. Dziennikarz, który sam ujawnił ten fakt, zaprzecza jednak jakoby był agentem.

- Irański fizyk jądrowy Szahram Amiri zjawił się w poniedziałek w ambasadzie Pakistanu w Waszyngtonie i zdecydował się "z własnej, wolnej woli" wrócić do Iranu - potwierdził we wtorek przedstawiciel władz USA, na którego powołuje się agencja Reutera.

- Izraelska marynarka wojenna we wtorek "nawiązała kontakt" ze statkiem, płynącym z pomocą dla Gazy, ale komandosi nie weszli na jego pokład - poinformowały siły zbrojne Izraela. Według organizatorów rejsu kapitan odmówił zmiany kursu i udania się do Egiptu.

- Unia Europejska postanowiła zawiesić swój program pomocy dla Afganistanu o wartości 600 mln euro w oczekiwaniu na wyniki międzynarodowej konferencji darczyńców, która ma odbyć się w tym miesiącu w Kabulu - poinformował specjalny wysłannik UE do Afganistanu.

- Blisko 3 tys. dzieci z terenów dotkniętych powodzią będzie mogło wyjechać na wakacyjny wypoczynek do Niemiec - poinformowała we wtorek Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. (PAP)

zdz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)