Trwa ładowanie...
d1uem3r

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 13 marca, 20.00

...
Share
d1uem3r

13.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Zgodni byli we wtorek liderzy partii w PE, potępiając holenderski antyimigracyjny portal partii PVV oraz ciszę premiera Holandii w tej sprawie "Możemy być dumni z PE" - mówiła komisarz Viviane Reding, apelując do władz w Hadze, by sądy krajowe zbadały portal.

- Kolejny sondaż wśród Amerykanów, tym razem przeprowadzony przez "New York Times" i telewizję CBS News, wskazuje, że prezydent Barack Obama traci poparcie społeczne, głównie z powodu wysokich cen benzyny i problemów USA na arenie międzynarodowej.

d1uem3r

- Kirgistan potwierdził we wtorek podczas wizyty amerykańskiego ministra obrony Leona Panetty, że chce, by baza lotnicza USA na jego terytorium została zlikwidowana w 2014 r. Do tego czasu wygasa umowa na dzierżawę Amerykanom bazy lotniczej w Manas pod Biszkekiem.

- Prezydent USA Barack Obama zapewnił we wtorek, że Pentagon uczyni wszystko, by przeprowadzić rzetelne śledztwo w sprawie zastrzelenia przez żołnierza USA 16 Afgańczyków. Dodał, że Waszyngton traktuje sprawę tak, jak byłoby to w przypadku amerykańskich ofiar.

- Po zastrzeleniu 16 cywilów w Kandaharze przez amerykańskiego żołnierza w USA odżył spór o wojnę w Afganistanie. Rząd rozważa przyspieszenie wycofania wojsk. Wielu ekspertów i konserwatywni komentatorzy krytykują te plany, napotykające opór dowódców armii.

- Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle oświadczył we wtorek, że prezydent Francji Nicolas Sarkozy popełnił błąd, wzywając podczas wiecu wyborczego do wzmocnienia ochrony europejskich granic wewnętrznych.

d1uem3r

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy oświadczył we wtorek, że zaproponowane przez niego opodatkowanie obywateli szukających za granicą schronienia przed francuskim opodatkowaniem ich kapitału przyniosłoby skarbowi państwa 500 mln euro rocznie.

- Główny inspektor ochrony danych osobowych we Włoszech wystąpił we wtorek przeciwko zmasowanym kontrolom skarbowym, które trwają od początku roku w ramach walki z plagą oszustw podatkowych w sklepach, hotelach i lokalach gastronomicznych.

- Strona białoruska wysłała Państwowej Służbie Weterynaryjnej Ukrainy na jej prośbę niezbędne materiały dotyczące systemu państwowej kontroli bezpieczeństwa żywności na Białorusi - podała we wtorek agencja BiełTA.

- Ministrowie finansów krajów UE podjęli we wtorek decyzję o częściowym zawieszeniu unijnych funduszy spójności na 2013 r. dla Węgier - podała na Twitterze duńska prezydencja. To kara za nadmierny deficyt finansów publicznych. Kara wejdzie w życie, jeśli do 1 stycznia 2013 r. Węgry nie obniżą deficytu do wymaganych w kryteriach z Maastricht 3 proc. PKB.

d1uem3r

- Projekt uchwały o przedterminowych wyborach parlamentarnych został we wtorek zarejestrowany w Sejmie Litwy. Ze względu na konflikt w koalicji rządzącej zaproponowano przeprowadzenie wyborów 3 czerwca, co skróciłoby kadencję obecnego parlamentu o pół roku.

- Umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a Unią Europejską ma być parafowana 30 marca w Brukseli - poinformował we wtorek dziennik "Kommiersant-Ukraina", powołując się na źródła dyplomatyczne w Kijowie.

- Wybory parlamentarne w Serbii odbędą się 6 maja - ogłosił we wtorek prezydent Boris Tadić. Ważnym zadaniem rządu, wyłonionego po tych wyborach, będzie przystąpienie do rozmów o członkostwo Serbii w Unii Europejskiej - pisze agencja Tanjug.

- Prezydent Syrii Baszar el-Asad, przeciw którego rządom od roku trwa rebelia, wyznaczył na 7 maja termin wyborów parlamentarnych - podał we wtorek Reuters, powołując się na stronę internetową syryjskiego parlamentu.

d1uem3r

- Szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen poinformowała we wtorek, że zebrała 500 podpisów merów i radnych koniecznych do startu w kwietniowo-majowych wyborach prezydenckich we Francji.

- Centroprawicowy prezydent Francji Nicolas Sarkozy zwycięży w pierwszej turze kwietniowo-majowych wyborów prezydenckich, ale przegra z socjalistą Francois Hollande'em w drugiej turze głosowania - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Ifop/Fiducial.

- Po raz pierwszy od 10 lat w Czechach spadła liczba ludności - wynika z opublikowanych we wtorek danych demograficznych Czeskiego Urzędu Statystycznego (CzSU). W 2011 roku w Czechach żyło 10.504.203 obywateli, czyli o 28.567 osób mniej niż rok wcześniej - podaje CzSU. Urząd podkreśla, że wyraźnie spadła liczba urodzeń, a ubytku nie byli w stanie wyrównać imigranci.

- Więziona w żeńskiej kolonii karnej w Charkowie była premier Ukrainy Julia Tymoszenko odmawia leczenia przez lekarzy więziennych i żąda, by kurowano ją w Niemczech - poinformowała we wtorek ukraińska służba więzienna (SW). Skazana na siedem lat pozbawienia wolności Tymoszenko od kilku miesięcy narzeka na problemy z kręgosłupem. Jej obrońcy i rodzina alarmowali wcześniej, że ze względu na silne bóle w plecach była premier nie może się samodzielnie poruszać.

d1uem3r

- Sąd Rejonowy w Smoleńsku we wtorek odmówił uchylenia aresztu, orzeczonego wobec aktywistki niezarejestrowanej partii Inna Rosja Taisy Osipowej, oskarżonej o produkcję i sprzedaż narkotyków. Sąd przystąpił w tym dniu do ponownego rozpatrywania sprawy 27-letniej Osipowej, którą w grudniu 2011 roku już skazał na 10 lat łagru. Wyrok ten w lutym został jednak uchylony przez smoleński Sąd Obwodowy, który zdecydował jednocześnie, że pozostanie ona w areszcie.

- Brytyjska policja zatrzymała we wtorek sześć osób w związku z tzw. aferą podsłuchową w tabloidach należących do medialnego magnata Ruperta Murdocha. Wśród zatrzymanych są była redaktor naczelna jednej z gazet Rebekah Brooks i jej mąż - podał "Guardian". Policja informowała o zatrzymaniu we wtorek rano sześciu osób podejrzewanych o utrudnianie działań wymiaru sprawiedliwości.

- Policja w czterech niemieckich krajach związkowych przeprowadziła we wtorek rewizje w budynkach i pomieszczeniach, zajmowanych przez środowiska skrajnie prawicowe - poinformowała prokuratura w Koblencji. Wszczęto śledztwo przeciwko 33 osobom w wieku od 17 do 33 lat, wobec 24 osób wydano nakazy aresztowania. Akcja policyjna objęła Nadrenię-Palatynat, Nadrenię Północną-Westfalię, Badenię-Wirtembergię i Turyngię.

- Piloci i personel pokładowy hiszpańskich linii lotniczych Iberia odwołali planowaną kolejną serię strajków przeciwko uruchomieniu przez tego przewoźnika tanich linii lotniczych - poinformowała we wtorek rzeczniczka Iberii.

d1uem3r

- Prom z około 200 osobami na pokładzie zatonął we wtorek na rzece Meghna na południu Bangladeszu - poinformowały światowe agencje, powołując się na banglijską policję. Według władz prawdopodobnie utonęło co najmniej 150 osób; uratowano 35 pasażerów.

- Mieszkańcy Niemiec wyrzucają każdego roku 6,7 miliona ton żywności - wynika z opublikowanych we wtorek badań Uniwersytetu w Stuttgarcie, które przeprowadzono na zlecenie ministerstwa rolnictwa i spraw konsumenckich w Berlinie. Każdy Niemiec pozbywa się średnio 81,6 kilograma produktów spożywczych rocznie o wartości 235 euro. Na śmietnik trafia szczególnie dużo owoców, warzyw i pieczywa. 61 proc. odpadów spożywczych produkują gospodarstwa domowe. (PAP)

amp/ jtt/ asa/

d1uem3r

Podziel się opinią

Share
d1uem3r
d1uem3r