Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 21 lutego, 20.00
...
21.02.2012 | aktual.: 21.02.2012 20:23
21.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Po 12-godzinnym posiedzeniu ministrowie finansów strefy euro zatwierdzili we wtorek rano w Brukseli drugi pakiet pomocy dla Grecji w wysokości 130 mld euro - potwierdził szef eurogrupy Jean-Claude Juncker. Przewiduje on m.in. zwiększenie nadzoru nad Grecją.
- Eurogrupa zatwierdziła nad ranem we wtorek drugi pakiet pomocy dla Grecji w wys. 130 mld euro, zapobiegając niewypłacalności tego kraju. Wyciągając lekcje z błędów z pierwszego programu, będzie zwiększony nad Grecją nadzór ekspertów z KE i krajów UE.
- Rząd Grecji zapowiedział we wtorek zgłoszenie w parlamencie projektu ustawy, która zmusiłaby prywatnych posiadaczy greckich obligacji do ich wymiany na papiery o niższej wartości, gdyby skala dobrowolnego udziału w tej operacji okazała się niedostateczna.
- Pomysł Francji i Niemiec, by ujednolicić podatki od firm w obu krajach, nie zyskał uznania partnerów w UE. KE podtrzymuje propozycję konsolidacji w UE, ale bazy podatkowej, a nie stawek. Nawet w tej sprawie są ogromne podziały - przyznała duńska prezydencja.
- Przeciw ratyfikacji porozumienia ACTA jest 62,9 proc. mieszkańców Litwy - wynika z opublikowanych we wtorek wyników sondażu instytutu badania opinii społecznej Spinter Tyrimai. Uprawomocnienie ACTA popiera 19,6 proc. respondentów , a 17,5 proc. nie ma zdania.
- Rosja nie będzie uczestniczyć w konferencji grupy "Przyjaciół Syrii", która odbędzie się w piątek w Tunezji - oświadczyło we wtorek w komunikacie rosyjskie MSZ. Według Moskwy cel tego spotkania nie jest jasny.
- Rząd w Egipcie ogłosił we wtorek, że zwiększy dostawy prądu i paliwa do Strefy Gazy, która od tygodnia boryka się z deficytem w dostawach prądu. Przed tygodniem jedyna elektrownia na tym obszarze przestała działać, gdy zabrakło paliwa przemycanego z Egiptu.
- W Jemenie we wtorek trwają wybory mające wyłonić następcę prezydenta Alego Abd Allaha Salaha, przeciwko któremu przez wiele miesięcy trwały demonstracje. W Adenie, na południu kraju, w wyniku ataków secesjonistów zamknięto jednak połowę lokali wyborczych.
- Rada Strażników, która może zgłaszać weto wobec kandydatur wyborczych w Iranie, zezwoliła na start w wyborach parlamentarnych 2 marca blisko 3,5 tys. spośród łącznie zgłoszonych ponad 5 tys. osób - poinformowała we wtorek irańska agencja ISNA.
- Iran przedstawił we wtorek warunki wznowienia eksportu ropy do państw europejskich po tym, gdy w niedzielę wstrzymał jej sprzedawanie Wielkiej Brytanii i Francji. Jak oświadczył rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Ramin Mehmanparast, Iran domaga się gwarancji płatności, kontraktów długoterminowych oraz zakazu jednostronnego wypowiadania kontraktów przez nabywców. Wszystko to powinno być rozważone, jeśli Europa chce utrzymać powiązania handlowe i naftowe - zaznaczył rzecznik.
- Arabia Saudyjska mianowała ambasadora w Iraku. Ma to doprowadzić do ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Rijadem a Bagdadem po raz pierwszy od irackiej inwazji na Kuwejt - poinformował we wtorek minister spraw zagranicznych Iraku Hosziar Zebari.
- Kilka tysięcy Afgańczyków protestowało we wtorek przed główną bazą wojsk USA w Afganistanie w związku z doniesieniami o spaleniu tam dużej liczby egzemplarzy Koranu przez żołnierzy sił międzynarodowych - poinformowała afgańska policja. Pokojowy protest, który rozpoczął się rano przed bazą w Bagram, 60 km na północ od Kabulu, przerodził się w ciągu dnia w agresywną demonstrację. W stronę bazy poleciały koktajle Mołotowa i kamienie. Według AFP, siedem osób zostało rannych.
- We Włoszech ogłoszono dochody ministrów rządu Mario Montiego za zeszły rok, gdy nie byli jeszcze członkami gabinetu, i ich obecne pensje. Z danych tych wynika, że ministrowie to ludzie w większości majętni, którzy stracili finansowo, wchodząc do rządu ekspertów.
- Co najmniej 21 osób zginęło, a około 340 zostało rannych we wtorek w wyniku ostrzału artyleryjskiego dzielnicy Baba Amro w zbuntowanym mieście Hims, na zachodzie Syrii - poinformowali obrońcy praw człowieka.
- Francuska policja tymczasowo zatrzymała we wtorek w Lille byłego dyrektora generalnego MFW Dominique'a Strauss-Kahna pod zarzutem współudziału w stręczycielstwie i poplecznictwa w malwersacjach w tzw. aferze hotelu Carlton - poinformowały źródła sądowe.
- Co najmniej 46 dziennikarzy zginęło na świecie w 2011 roku - poinformował we wtorek w swym raporcie nowojorski Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ). Drugi rok z rzędu Pakistan pozostaje najbardziej niebezpiecznym krajem dla przedstawicieli mediów.
- Czołowa rosyjska wyszukiwarka internetowa Yandex poinformowała we wtorek o nawiązaniu współpracy z Twitterem, zapewniającej jej dostęp do wszystkich publicznych tweetów (mikroblogów) na tym portalu społecznościowym.(PAP)
amp/ ana/