Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 21 sierpnia, 20.00

...

21.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Trybunał Konstytucyjny Rumunii unieważnił we wtorek lipcowe referendum ws. odwołania centroprawicowego prezydenta Traiana Basescu. Oznacza to, że pozostanie on szefem państwa. Tymczasowy prezydent Crin Antonescu zapowiedział, że podporządkuje się decyzji.

- Sąd Najwyższy w Kijowie zakończył we wtorek przesłuchania stron w rozprawie kasacyjnej od wyroku siedmiu lat więzienia dla byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko i ogłosił przerwę w procesie, po której ma zapaść ostateczna decyzja w tej sprawie. Sąd przekazał, że o czasie ogłoszenia werdyktu poinformuje w oddzielnym komunikacie.

- Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu zarekomendował Ukrainie wstrzymanie ekstradycji do Federacji Rosyjskiej obywatela tego kraju Adama Osmajewa, oskarżonego o planowanie zamachu na przywódcę Rosji Władimira Putina.

- Strona internetowa moskiewskiego sądu, który skazał członkinie zespołu Pussy Riot za antyputinowską "punkową modlitwę" w świątyni prawosławnej, została we wtorek zaatakowana przez hakerów; na głównej stronie zamieścili oni napisy "Uwolnić Pussy Riot".

- Kierownictwo misji obserwacyjnej OBWE na wrześniowe wybory parlamentarne przybyło we wtorek rano na Białoruś - poinformowali przedstawiciele Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) w Mińsku.

- KE zaproponowała we wtorek 11,9 mln euro na wsparcie ponad dwóch tysięcy pracowników zwolnionych w latach 2009-2010 przez koncern PSA Peugeot Citroen we Francji. Jeśli w związku z dalszymi zwolnieniami Francja zwróci się w tym roku o pomoc, KE rozważy prośbę.

- Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzegła we wtorek, że afrykański pomór świń, stwierdzony na Ukrainie, stwarza zagrożenie dla innych krajów.

- Kurdyjscy separatyści zaprzeczyli we wtorek, jakoby ponosili odpowiedzialność za zamach bombowy w mieście Gaziantep w południowej Turcji przy granicy z Syrią. W wybuchu samochodu pułapki zginęło tam w poniedziałek wieczorem dziewięć osób.

- Posiłki zamawiane przez telefon, mały pokój z lampą rekompensującą skąpe dawki dziennego światła, bieżnia, by zapewnić minimum wysiłku fizycznego, i nieodłączny komputer - tak od kilku tygodni wygląda codzienne życie Juliana Assange'a w ambasadzie Ekwadoru.

- Sąd na Kubie skazał na kary od czterech do 12 lat więzienia dwunastu kierowników zakładów państwowych Cubaniquel, wśród nich trzech byłych wiceministrów przemysłu - podał we wtorek oficjalny dziennik partii komunistycznej "Granma".

- Portugalska grupa EDP otrzymała pożyczkę w wysokości 1 mld euro od China Development Bank. Środki z kredytu zostaną przeznaczone na inwestycje w sektorze energetycznym.

- Ponad 337 tys. obywateli Rosji posiada nieruchomości w Bułgarii - wskazują dane Ministerstwa Sprawiedliwości opracowane na podstawie statystyk Krajowej Izby Notarialnej. Rosjanie ratują przemysł budowlany po dwuletnim kryzysie - pisze miejscowa prasa.

- Premier Etiopii Meles Zenawi zmarł z powodu nagłej infekcji - podała we wtorek państwowa telewizja etiopska. Szef rządu miał 57 lat. Jego zgon nastąpił w zagranicznym szpitalu, gdzie przebywał na leczeniu. W latach 1991-95 Meles był prezydentem Etiopii.

- Nurkowie odnaleźli ciało ministra spraw wewnętrznych Filipin Jesse Robredo, który w sobotę zginął w katastrofie lotniczej w pobliżu wyspy Masbate - poinformowały we wtorek filipińskie władze. Ciało ministra zostało wydobyte z wraku niewielkiego samolotu typu Piper Seneca. Znaleziono także ciała dwóch pilotów. Maszyna wpadła do morza, gdy piloci próbowali lądować awaryjnie na wyspie Masbate.

- W Pradze i w Bratysławie upamiętniono we wtorek 44. rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Interwencja położyła kres "praskiej wiośnie" - próbie demokratyzacji ustroju komunistycznej Czechosłowacji.

- USA i Japonia złożyły we wtorek do Światowej Organizacji Handlu (WTO) z siedzibą w Genewie skargę na ograniczanie importu stosowane przez Argentynę. Tym samym dołączyły do UE, która złożyła podobną skargę pod koniec maja br.

- Pożary utrzymują się na południu i zachodzie Europy, m.in. w Hiszpanii, Grecji i we Włoszech. Sytuację pogarszają długotrwałe upały. Według władz może chodzić także o celowe podpalenia; w Grecji do śledztwa we wtorek włączyły się służby specjalne.(PAP)

amp/ asa/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)