Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 27 kwietnia, 17.00
...
27.04.2010 | aktual.: 28.04.2010 13:56
27.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Unijny komisarz ds. transportu Siim Kallas oszacował na 1,5 do 2,5 mld euro straty spowodowane paraliżem ruchu lotniczego po wybuchu islandzkiego wulkanu. By pomóc przewoźnikom, KE proponuje przejściowe poluzowanie przepisów, w tym odroczenie niektórych opłat.
- Ministrowie spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego - Polski, Niemiec i Francji - opowiedzieli się we wtorek na spotkaniu w Bonn za wzmocnieniem zdolności UE w sferze polityki bezpieczeństwa i obrony.
- Komisja Europejska wyraziła we wtorek "pełne zaufanie", że Belgia zdoła przewodniczyć pracom UE w drugim półroczu br., mimo że rząd podał się dymisji, a partie polityczne nie potrafią się porozumieć, jak rozwiązać kryzys.
- Należąca do koncernu General Motors niemiecka firma samochodowa Opel poinformowała we wtorek, że zamyka swą fabrykę w Antwerpii, w Belgii, po tym gdy jej pracownicy zaakceptowali przedstawiony im plan socjalny.
- Polak Cezary Lewanowicz będzie jednym z rzeczników Komisji Europejskiej - dowiedziała się we wtorek PAP. Dotychczas w liczącym ponad 30 rzeczników serwisie prasowym nowej KE nie było ani jednego Polaka.
- Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, zatwierdziła we wtorek umowę z Ukrainą o wydłużeniu okresu stacjonowania w Sewastopolu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
- Mimo protestów prozachodniej opozycji i demonstracji przed parlamentem ukraińska Rada Najwyższa ratyfikowała we wtorek umowę wydłużającą o co najmniej 25 lat okres pobytu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w bazach wojskowych na Krymie.
- Obalony prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew został oskarżony o zorganizowanie masowego morderstwa - oświadczył we wtorek wicepremier w rządzie tymczasowym Azimbek Beknazarow. Kirgiskie władze wystąpią do Białorusi z wnioskiem o ekstradycję.
- Czeski rząd zatwierdził we wtorek umowę o naukowej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie obronności - poinformował wicepremier i minister obrony Martin Bartak.
- Zakaz używania bez zezwolenia wykrywaczy metalu oraz innego sprzętu podczas poszukiwania przedmiotów o wartości kulturowej uchwalił we wtorek litewski parlament, nowelizując ustawę na temat ochrony dziedzictwa kulturowego.
- Wszystko trzeba zmienić w Grecji, żeby gospodarka mogła dobrze funkcjonować, a kraj "potrzebuje czasu i równowagi", żeby do głębi się zreformować - ocenił we wtorek premier Grecji Jeorjos Papandreu na spotkaniu z grupą parlamentarną socjalistów.
- Druga sekretarz ambasady Indii w Islamabadzie, Madhuri Gupta, została zatrzymana w indyjskiej stolicy Delhi pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Pakistanu - poinformowała we wtorek agencja Press Trust of India (PTI).
- ONZ poinformowała we wtorek o czasowym wycofaniu zagranicznego personelu z Kandaharu i zamknięciu swej misji w tym mieście na południu Afganistanu, gdzie planowana jest poważna ofensywa wojsk międzynarodowej koalicji.
- Dziesięć tysięcy francuskich rolników manifestuje we wtorek w Paryżu przeciwko polityce gospodarczej rządu i spadkowi swoich dochodów. Ulicami stolicy Francji przejeżdża korowód, liczący ponad tysiąc traktorów.
- Kierowcy autobusów i pracownicy transportu morskiego w Portugalii dołączyli we wtorek do protestujących od poniedziałku maszynistów kolejowych. Strajk pracowników transportu publicznego utrudnia dojazd do stolicy Portugalii.
- Paragwajski senator odniósł w poniedziałek poważne obrażenia w czasie próby zamachu na jego życie - poinformowała policja w Paragwaju. Niezidentyfikowani sprawcy zaatakowali polityka w mieście Pedro Juan Caballero, około 550 km na północny wschód od stolicy kraju, Asuncion. Zginęło dwóch agentów ochrony.
amp/