Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 29 marca, 17.00

...

29.03.2011 | aktual.: 29.03.2011 17:23

29.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Według Narodowej Rady Libijskiej, Stany Zjednoczone mianowały swego oficjalnego przedstawiciela przy tymczasowej administracji libijskiej, powołanej przez powstańców w Bengazi - poinformowała we wtorek telewizja Al-Dżazira. Nie ujawniono nazwiska.

- Paryż wysłał nowego ambasadora do Libii, który miał we wtorek objąć swe funkcje w Bengazi - bastionie libijskiej rewolty przeciwko Muammarowi Kadafiemu, gdzie działają władze powstańcze - podała we wtorek agencja AFP, powołując się na anonimowe źródło rządowe.

- Susan Rice, ambasador USA przy ONZ, nie wykluczyła we wtorek, że administracja prezydenta Baracka Obamy dostarczy broń libijskim powstańcom walczącym o obalenie reżimu Muammara Kadafiego.

- Szwecja wesprze operację NATO w Libii wysyłając samoloty myśliwskie Gripen - postanowił we wtorek rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić parlament, ale większość posłów ją popiera.

- NATO obejmie dowództwo nad operacją w Libii w czwartek o godzinie 6 GMT (8 - czasu polskiego), czyli dzień później niż przewidywano, aby mieć pewność, że wszystko jest przygotowane - poinformował we wtorek dyplomata z Sojuszu.

- Przywódca Libii Muammar Kadafi wezwał grupę kontaktową, która we wtorek ma zebrać się w Londynie, by zakończyła "barbarzyńską ofensywę" przeciwko jego krajowi. Działania międzynarodowej koalicji w Libii Kadafi porównał do kampanii Hitlera w Europie.

- Libijskie siły powstańcze starały się we wtorek odeprzeć kolejne ataki wojsk dyktatora Muammara Kadafiego na Misratę, miasta będącego jedynym bastionem powstańców na zachodzie kraju. W nocy w starciach zginęło ośmiu cywilów - poinformował rzecznik rebeliantów.

- Nieznana pozostaje tożsamość ok. 4000 osób, których ciała znaleziono w japońskich prefekturach Iwate, Miyagi i Fukushima po silnym trzęsieniu ziemi i fali tsunami, jakie nawiedziły Japonię 11 marca - poinformowała we wtorek policja.

- Klęski żywiołowe oraz katastrofy wywołane przez ludzi spowodowały w 2010 roku w skali globalnej straty ponad trzykrotnie większe niż rok wcześniej - głosi opublikowany we wtorek coroczny raport "Sigma" szwajcarskiej firmy reasekuracyjnej Swiss Re.

- Premier Węgier Viktor Orban nie widzi powodu do przeprowadzenia zmian w rządzie - powiedział we wtorek w publicznej telewizji m1 jego rzecznik Peter Szijarto. Rzecznik był pytany o wymianę czterech ministrów, w tym ministra gospodarki i ministra rozwoju.

- Strajk pracownikach lizbońskiego metra spowodował we wtorek duże utrudnienia w ruchu w stolicy Portugalii. To już czwarty taki protest od początku marca. Pracownicy podziemnej kolejki sprzeciwiają się cięciom płac, o których zdecydował socjalistyczny rząd.

- W sądzie w Mińsku wznowiono we wtorek proces Mikity Lichawida, uczestnika opozycyjnej demonstracji w wieczór wyborczy 19 grudnia, oskarżonego o udział w masowych zamieszkach. 20-letniemu działaczowi Ruchu "O Wolność" grozi do ośmiu lat więzienia.

- Nowy zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskup Światosław Szewczuk, zwróci się do papieża Benedykta XVI z prośbą o ustanowienie patriarchatu dla tego liczącego około sześciu milionów wiernych Kościoła.

- Siły zbrojne USA zaatakowały trzy libijskie okręty wojenne, w tym kuter ochrony wybrzeża, by wstrzymać prowadzony przez nie bezładny ostrzał statków handlowych w porcie Misrata - poinformowały we wtorek amerykańskie władze wojskowe.

- Funkcjonariusze białoruskiego KGB nałożyli we wtorek areszt na część majątku działacza Związku Polaków na Białorusi i korespondenta "Gazety Wyborczej" Andrzeja Poczobuta i zabrali jego komputer. O zdarzeniu poinformował PAP sam Poczobut.

- Co najmniej 20 osób zostało zabitych przez uzbrojonych napastników, którzy we wtorek zaatakowali budynek rady prowincji Salahuddin w mieście Tikrit w północnym Iraku - oświadczył przedstawiciel lokalnej służby zdrowia.

- Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah, którego odejścia domaga się opozycja, wezwał swych przeciwników politycznych do opuszczenia kraju - poinformowała we wtorek oficjalna agencja SABA.

- Prezydent Syrii Baszar el-Asad przyjął we wtorek dymisję rządu - poinformowała państwowa telewizja syryjska.

- Sąd okręgowy w Pradze ogłosił we wtorek upadłość zadłużonego czeskiego totalizatora sportowego Sazka.

- Rzym jest przygotowany na przyjęcie wszystkich pielgrzymów przybywających na beatyfikację papieża Jana Pawła II - zapewniono we wtorek podczas pierwszej konferencji prasowej na temat szczegółów organizacyjnych uroczystości.

- Pozbawiona rządu od 289 dni, Belgia bije we wtorek rekord świata długości kryzysu politycznego, należący dotąd do Iraku. Z właściwym sobie humorem studenci obchodzą ten niechlubny rekord rozdając darmowe frytki, uważane za belgijski wynalazek i symbol kraju.

- Setki tysięcy zwolenników reżimu prezydenta Baszara el-Asada wyszło we wtorek na ulice Damaszku i co najmniej czterech innych miast w Syrii. Demonstranci wymachiwali flagami i plakatami z wizerunkiem szefa państwa.

- Indie i Pakistan uzgodniły założenie gorącej linii telefonicznej w celu wymiany informacji na temat zagrożeń terrorystycznych - poinformowano we wtorek we wspólnym komunikacie po rozmowach sekretarzy stanu ds. wewnętrznych obu krajów w Delhi.

- Stanowiąca tymczasową polityczną reprezentację rebeliantów Narodowa Rada Libijska oświadczyła we wtorek, że w razie odsunięcia od władzy Muammara Kadafiego przeprowadzi wolne i uczciwe wybory, by zapewnić przejście kraju do demokracji.

- Prokurator trybunału ONZ ds. zbrodni w dawnej Jugosławii zażądał we wtorek kary dożywotniego więzienia dla generała Momczilo Perisicia, jednego z najwyższych rangą dowódców armii jugosłowiańskiej i serbskiej z okresu wojen na Bałkanach w latach 90.

- Tysiące turystów utknęły na południu Tajlandii z powodu wyjątkowo złej pogody. Lotnisko na wyspie Ko Samui, 600 km na południe od Bangkoku, było we wtorek zamknięte, ponieważ ulewne deszcze podmyły pasy startowe.

- Premier Donald Tusk przybył we wtorek do Mołdawii, gdzie spotka się m.in. z szefem mołdawskiego rządu Vladem Filatem. Główne tematy rozmów to: unijne aspiracje Mołdawii, polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, program Partnerstwa Wschodniego oraz współpraca handlowa.(PAP)

zdz/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)