Trwa ładowanie...
d1fa6md

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 4 maja, 17.00

...

d1fa6md
d1fa6md

04.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Wulkan Eyjafjoell na Islandii wciąż wyrzuca w niebo chmurę pyłu i nic nie wskazuje na słabnięcie jego aktywności. Rzeczniczka Instytutu Meteorologicznego w Reykjaviku powiedziała we wtorek, że chmura osiąga wysokość pięciu kilometrów i przesuwa się w kierunku południowo-wschodnim nad kontynent europejski.

- Komisja Europejska wzmogła we wtorek presję na linie lotnicze w UE, by zwróciły pieniądze za bilet pasażerom, ktorych lot został anulowany z powodu pyłów z islandzkiego wulkanu.

- Wyciągając wnioski z paraliżu ruchu lotniczego po wybuchu wulkanu na Islandii, ministrowie transportu UE zapowiedzieli we wtorek szybsze dokończenie budowy jednolitego europejskiego nieba, by koordynować kontrolę ruchu w UE.

d1fa6md

- Porty lotnicze w Irlandii i części Wielkiej Brytanii zostały we wtorek ponownie otwarte po tym, gdy zamknięto je na kilka godzin z powodu przemieszczającej się na południe chmury pyłu wulkanicznego z Islandii.

- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła we wtorek w Genewie nowe dyrektywy dotyczące produkcji i kontroli antidotów, wykorzystywanych w leczeniu ofiar ukąszeń jadowitych węży.

- Włoski minister rozwoju gospodarczego Claudio Scajola podał się we wtorek do dymisji w związku z ujawnieniem skandalu korupcyjnego. Według prasy, powołującej się na wyniki śledztwa, w 2004 r. Scajola kupił za czeki od przedsiębiorcy mieszkanie koło Koloseum.

- Antyrządowi manifestanci w Tajlandii wyrazili we wtorek gotowość do udziału w procesie pojednania, co zaproponował premier, lecz mają zastrzeżenia do podanej przez niego daty wyborów. W poniedziałek premier Tajlandii Abhisit Vejjajiva zaproponował przeprowadzenie 14 listopada wyborów parlamentarnych, jeśli antyrządowi demonstranci zaakceptują jego plan pojednania, a w kraju zostaną przywrócone stabilność i spokój.

d1fa6md

- Władze Sri Lanki zaproponowały we wtorek wycofanie części restrykcji wojennych. Prawie rok temu rządowe wojska spacyfikowały powstanie Tamilów, kończąc tym samym trwającą 25 lat wojnę domową.

- Rząd tymczasowy Kirgistanu zlecił we wtorek prokuraturze, by wszczęła starania o ekstradycję byłego prezydenta Kurmana Bakijewa, odsuniętego od władzy w kwietniu.

- W proteście przeciwko cięciom budżetowym w związku z planem wprowadzenia w życie rządowego pakietu bezprecedensowych reform demonstranci z Komunistycznej Partii Grecji (KKE) rozwiesili we wtorek transparenty na murach obronnych starożytnego Akropolu.

d1fa6md

- Niemieckie banki zadeklarowały we wtorek gotowość do udziału w pomocy finansowej dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji - poinformował minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

- Kolejne pięć krajów - wciąż bez Polski - zapowiedziało we wtorek wprowadzenie nowego systemu bezpieczeństwa w samochodach, który samodzielnie powiadamia o wypadku, np. jeśli kierowca straci przytomność. Podpisano w tej sprawie memorandum w Brukseli.

- Od wejścia do UE Polska zmaga się z rosnącą liczbą wniosków azylowych składanych głównie przez Czeczenów i Gruzinów. Coraz częściej je odrzuca. W 2009 roku Polska pozytywnie rozpatrzyła 38 proc. wniosków, podczas gdy w 2008 aż 65 proc., najwięcej w UE. Według opublikowanych we wtorek danych unijnego biura statystycznego Eurostat, w 2009 roku Polska udzieliła ochrony azylowej w sumie 2525 osobom na 6,5 tys. rozpatrywanych wniosków (czyli 38 proc.). Wnioski ponad 4 tys. osób zostały odrzucone.

d1fa6md

- Przedstawiciele Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) i specjaliści z Polski, wyjaśniający przyczyny katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, udali się do USA, gdzie wspólnie z amerykańskimi ekspertami zbadają niektóre urządzenia z rozbitej maszyny.

- W Wilnie założono we wtorek Park Jedności Narodów, w którym posadzono 96 dębów dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

- Białoruscy komornicy spisali i zajęli we wtorek mienie firmy "Polonika", której dyrektorem jest nieuznawana przez władze w Mińsku prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys.

d1fa6md

- Wyrok w sprawie Pakistańczyka Mohammeda Ajmala Kasaba, uznanego już za winnego dokonania zamachów terrorystycznych w Bombaju w listopadzie 2008 roku, będzie znany w czwartek - poinformował we wtorek indyjski sąd. Kasab jest jedynym terrorystą, który przeżył zamachy, w których zginęło 166 osób; grozi mu kara śmierci.

- Irackie władze ogłosiły we wtorek rozbicie siatki terrorystów, która stała za kwietniowymi zamachami bombowymi w Bagdadzie. W atakach na ambasady Niemiec, Egiptu i Iranu zginęło wtedy łącznie 46 osób.

- Władze Nepalu rozpoczęły we wtorek ewakuację turystów uwięzionych w tym kraju przez trwający od trzech dni strajk generalny zorganizowany przez maoistów.

d1fa6md

- Około 130 samolotów i śmigłowców wojskowych przeleciało we wtorek rano nad centrum Moskwy przygotowując się do wielkiej defilady na Placu Czerwonym, która 9 maja upamiętni 65. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

- Tajwan otworzył we wtorek w Pekinie pierwsze biuro turystyczne; to pierwsza oficjalna tajwańska instytucja w Chinach, które od końca wojny domowej w roku 1949 uważają Tajwan za swą zbuntowaną prowincję.

amp/

d1fa6md
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fa6md