Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 6 grudnia, 20.00

...

06.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Agencja Standard&Poor's ostrzegła we wtorek, że może obniżyć najwyższy obecnie (AAA) długoterminowy rating Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). Wcześniej S&P wydał analogiczne ostrzeżenie wobec 15 krajów strefy euro.

- Minister skarbu (finansów) USA Timothy Geithner oświadczył we wtorek, że amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) nie planuje przekazania pieniędzy do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, żeby wesprzeć europejski fundusz ratunkowy.

- Premier Francji Francois Fillon uważa, że nowy traktat wzmacniający dyscyplinę budżetową zostanie zawarty raczej przez eurogrupę i chętne państwa, a nie przez wszystkie 27 krajów UE - podała agencja AFP, powołując się na źródła z otoczenia szefa rządu.

- Jako żart określił komisarz UE Laszlo Andor francusko-niemieckie propozycje w odpowiedzi na kryzys strefy euro. Również zdaniem innych komentatorów nie ma w nich wiele nowego, a unia fiskalna oprócz dyscypliny i sankcji powinna oznaczać także wspólny dług.

- Do nowej Dumy Państwowej wejdą te same cztery partie, które zasiadały w poprzedniej, tj. Jedna Rosja, Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) i socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja.

- Demokratyczne siły w Rosji będą dążyły do zorganizowania przedterminowych wyborów parlamentarnych - powiedziała szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa, która we wtorek w Wilnie spotkała się z sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

- Rosyjskie MSZ uznało we wtorek, że krytyczne wypowiedzi przedstawicieli władz amerykańskich, w tym sekretarz stanu Hillary Clinton, na temat wyborów do Dumy Państwowej są nie do przyjęcia.

- Sąd w Moskwie skazał we wtorek na 15 dni aresztu jednego z liderów opozycyjnego ruchu Solidarność Ilję Jaszyna, zatrzymanego poprzedniego dnia w stolicy Rosji po proteście przeciwko sfałszowaniu przez władze wyników niedzielnych wyborów do Dumy Państwowej. Sąd wymierzył mu taką karę za rzekome niepodporządkowanie się poleceniom policji. Wraz z Jaszynem w Moskwie zatrzymano ponad 300 osób. Większość z nich została wkrótce zwolniona. Kilkadziesiąt osób, w tym znany bloger i bojownik z korupcją Aleksiej Nawalny, mają stanąć przed sądem.

- Problemy obrony przeciwrakietowej w Europie były we wtorek w Moskwie jednym z tematów rozmów szefa Sztabu Generalnego WP Mieczysława Cieniucha z I wiceministrem obrony Rosji, szefem Sztabu Generalnego jej sił zbrojnych Nikołajem Makarowem.

- Rząd Irlandii podniósł w projekcie budżetu na przyszły rok stawkę podatku VAT o 2 punkty procentowe, do 23 proc. Minister finansów Michael Noonan zapowiedział we wtorek w parlamencie, że stawka nie zmieni się za kadencji obecnego rządu upływającej w 2015 roku.

- Niemal czterech na pięciu Norwegów (79,8 procent), co stanowi nowy rekord, jest wrogo nastawionych do hipotetycznego wejścia Norwegii do Unii Europejskiej, uwikłanej obecnie w kryzys euro - wynika z sondażu opublikowanego we wtorek w dzienniku "Nationen".

- Emir Kuwejtu szejk Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah rozwiązał we wtorek parlament kraju, spełniając postulat protestującej opozycji. Tydzień temu pod naciskiem społecznych protestów do dymisji podał się rząd Kuwejtu.

- Co najmniej 54 osoby zginęły, a 150 zostało rannych w wybuchu, do którego doszło we wtorek niedaleko szyickiej świątyni w Kabulu - poinformowały afgańskie władze, na które powołuje się agencja AFP. Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj ostro potępił atak. Wśród zabitych są kobiety i dzieci. Według przedstawiciela policji w Kabulu, nie jest jasne, kto przeprowadził atak; na razie nikt do niego się nie przyznał.

- Nakaz aresztowania ponad 50 osób, powiązanych z gangiem kamorry, wydała we wtorek włoska prokuratura do walki z mafią. Na liście tej jest były podsekretarz stanu w ministerstwie finansów w rządzie Silvio Berlusconiego, Nicola Cosentino - podały media.

- Oszustwo na ogromną skalę w produkcji i handlu ekologiczną żywnością wykryła włoska Gwardia Finansowa, konfiskując 700 tysięcy ton artykułów. Media podały we wtorek, że oszustwo dotyczy 10 procent handlu taką żywnością we Włoszech.

- Monachijski sąd skazał we wtorek Renee Marca S. na 3,5 roku więzienia za rekrutowanie członków Al-Kaidy i umieszczanie jej filmów propagandowych w internecie. Jest to najwyższa kara w toczącym się od kwietnia procesie ośmiu oskarżonych o pomaganie terrorystom.

- Grecka policja użyła we wtorek w Atenach gazu łzawiącego przeciwko kilkudziesięciu demonstrantom, którzy rzucali koktajlami Mołotowa i kamieniami podczas marszu upamiętniającego 15-latka zastrzelonego trzy lata temu przez policjanta.

- Ponad 2 tysiące bułgarskich rolników z traktorami protestowało we wtorek w Sofii przeciw cięciom subsydiów na produkcję zbóż. Domagają się dymisji ministrów finansów i rolnictwa oraz obniżenia akcyzy na paliwo do maszyn rolniczych.

- Białoruś zamierza wprowadzić ruch bezwizowy z krajami Unii Europejskiej na czas trwania mistrzostw świata w hokeju na lodzie, które odbędą się w Mińsku w 2014 roku - poinformowało we wtorek Radio Swaboda.

- Prezydent Chin Hu Jintao wezwał we wtorek marynarkę wojenną Chińskiej Republiki Ludowej do zachowania gotowości bojowej i przyśpieszenia modernizacji - podała agencja Xinhua.

- W ciągu najbliższych 10 lat w Chinach zainstalowane zostaną elektrownie wiatrowe i słoneczne o łącznej mocy 180 gigawatów, co odpowiada 180 reaktorom atomowym - przewiduje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA).

- Ogromny billboard z Adolfem Hitlerem i napisem "W czym jestem gorszy od Stalina? Postawcie pomnik i mnie" pojawił się w Zaporożu na południowym wschodzie Ukrainy - podał we wtorek ukraiński portal informacyjny "Ostro.org". (PAP)

amp/ now/ osz/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)