Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 7 lutego, 20.00

...

09.02.2012 | aktual.: 09.02.2012 20:38

09.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble i szef eurogrupy Jean-Claude Juncker wykluczyli w czwartek, że na wieczornym spotkaniu eurogrupy zapadnie końcowe porozumienie w sprawie nowej pomocy finansowej dla Grecji. Mówili o tym po przybyciu na spotkanie.

- Grecki wiceminister pracy i ubezpieczeń społecznych Janis Kucukos podał się w czwartek do dymisji, protestując przeciw środkom oszczędności wymuszonym jego zdaniem na Atenach przez prywatnych kredytodawców, UE oraz MFW.

- Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker powiedział w czwartek, że w sprawie Grecji pozostaje wiele punktów do wyjaśnienia, i ostrzegł, że wieczorem może nie zapaść porozumienie w sprawie nowej pomocy finansowej dla tego kraju.

- Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi wykluczył w czwartek bezpośrednie finansowanie zadłużonej Grecji. Zasugerował jednak, że EBC mógłby przekazać krajom strefy euro zyski z posiadanych greckich obligacji, co przyczyniłoby się do redukcji długu.

- Biuro premiera Grecji Lukasa Papademosa potwierdziło w czwartek, że przywódcy partii politycznych wchodzących w skład koalicji rządowej porozumieli się w sprawie programu dalszych oszczędności.

- Rumuński parlament udzielił w czwartek wotum zaufania rządowi nowego premiera Mihaia Razvana Ungureanu, dając mu szanse na zdecydowane odcięcie się od poprzednika, który ustąpił po protestach ulicy przeciwko oszczędnościom - pisze agencja Reutera.

- Niemcy wydalą czterech pracowników ambasady Syrii w Berlinie - poinformował w czwartek szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. Zaproponował również powołanie specjalnego wysłannika ONZ ds. konfliktu w Syrii.

- Prokuratura w Hanowerze bada, czy obecny prezydent Niemiec Christian Wulff złamał prawo spędzając jesienią 2007 roku urlop w luksusowym hotelu na wyspie Sylt na zaproszenie producenta filmowego Davida Groenewolda - informują w czwartek niemieckie media.

- Banki, porty i urzędy w dalszym ciągu są zamknięte w czwartek w Izraelu, gdzie drugi dzień trwa strajk generalny w obronie pracowników kontraktowych. Na lotnisku Ben Guriona pod Tel Awiwem samoloty nie latały przez 1,5 godziny.

- Zieloni w Parlamencie Europejskim stanęli na czele tych, którzy apelują o opóźnienie ratyfikacji (ACTA); kontrowersyjna umowa podzieliła eurodeputowanych - odnotowuje w czwartek brukselski tygodnik "European Voice".

- Premier Włoch Mario Monti wydał rozporządzenie, w którym zabronił ministrom i pracownikom administracji państwowej przyjmowania prezentów o wartości przekraczającej 150 euro. Droższe podarki mają być przekazywane do ministerstwa skarbu.

- Prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow - wobec braku rzeczywistej opozycji - najpewniej zostanie wybrany na drugą kadencję w wyborach, które w tym poradzieckim państwie Azji Środkowej odbędą się w niedzielę - pisze agencja AFP. Niemal trzy miliony wyborców udadzą się do urn w bogatym w źródła energii Turkmenistanie, rządzonym żelazną ręką przez Berdymuchammedowa, który doszedł do władzy po zgonie w roku 2006 ekscentrycznego poprzednika Saparmurada Nijazowa.

- Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał w czwartek sędziego Baltasara Garzona, znanego ze śledztw przeciwko łamaniu praw człowieka, na 11-letni zakaz wykonywania zawodu za prowadzenie nielegalnego podsłuchu - poinformowały źródła sądowe. 56-letni Garzon, który stał się bardzo znany m.in. za sprawą doprowadzenia do aresztowania chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta, został uznany za winnego zarządzenia nielegalnego podsłuchiwania rozmów między podejrzanymi w sprawie o korupcję a ich prawnikami.

- Syryjskie siły reżimowe ostrzelały w czwartek z wyrzutni rakietowych i moździerzy kilka dzielnic w mieście Hims, które jest centrum rewolty przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi - poinformowały źródła opozycyjne. Zginęło co najmniej 29 osób.

- Szef operacji Al-Kaidy w Pakistanie Badar Mansoor zginął w nocy ze środy na czwartek w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego na północnym zachodzie kraju - poinformował pakistański wywiad.

- Ponad 2 miliardy dolarów - tyle kosztował Kościół na świecie skandal pedofilii wśród księży. Takie dane przedstawili amerykańscy eksperci podczas trwającego w Rzymie sympozjum na temat walki z dewiacjami seksualnymi w szeregach duchowieństwa.

- Administracja mohylewskiej kolonii karnej nie zwróci się do komisji ds. ułaskawień przy prezydencie Białorusi Alaksandrze Łukaszence z wnioskiem o zwolnienie opozycjonisty Źmiciera Bandarenki - powiedziała w czwartek jego żona. Wolha Bandarenka poinformowała o tym po czwartkowej wizycie w kolonii. Dzień wcześniej odbyło się tam posiedzenie komisji, która rozpatrywała prośbę Bandarenki o ułaskawienie. Źmicier Bandarenka, koordynator kampanii "Europejska Białoruś", odbywa wyrok dwóch lat kolonii karnej za udział w protestach po wyborach prezydenckich 2010 r.

amp/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)