Trwa ładowanie...
d1j943t

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 9 listopada, 17.00

...

d1j943t

09.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Rozporządzenia Unii Europejskiej wprowadzające obowiązek publikacji informacji o beneficjentach europejskich funduszy rolnych są w części nieważne - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

- W opublikowanym we wtorek raporcie na temat narkotyków w UE Komisja Europejska wezwała kraje do szybkiego rozwiązania problemu dopalaczy i zapowiedziała zmianę unijnych przepisów w walce z narkotykami, by lepiej zmierzyć się ze zjawiskiem nowych środków odurzających.

- Francuska Rada Konstytucyjna uznała we wtorek, że przyjęta 27 października przez parlament reforma emerytalna jest zgodna z ustawą zasadniczą. Aby kontrowersyjna ustawa weszła w życie, potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

d1j943t

- Sejm Litwy przyjął we wtorek jednogłośnie poprawkę do ustawy o granicy państwowej i jej ochronie, zezwalającą na przebywanie w pasie przygranicznym z Polską i Łotwą bez obowiązku posiadania dokumentu tożsamości. UE miała zastrzeżenia do tej ustawy. Poprawka została wprowadzona po tym, gdy unijna Dyrekcja Generalna ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa stwierdziła, iż obowiązujące litewskie prawo, które nakłada obowiązek posiadania dokumentu tożsamości w pasach przygranicznych - w tym również z państwami UE - jest niezgodne z zasadą swobodnego przepływu osób w ramach Unii.

- Partia polityczna stworzona przez birmańską juntę, by reprezentowała ją w przeprowadzonych w niedzielę pierwszych od 20 lat wyborach parlamentarnych, zdobyła około 80 proc. głosów - poinformował we wtorek jeden z jej przedstawicieli. Według niego dwa dni po wyborach, które zostały potępione przez Stany Zjednoczone, Europę i Japonię jako fikcja mająca umocnić władzę wojskowych pod pozorem utworzenia cywilnego rządu, Związek Solidarności i Rozwoju (ZSR) jest na prowadzeniu w całym kraju.

- Iran chce spotkać się w Turcji z zachodnimi mocarstwami ws. swojego programu nuklearnego 15 listopada - poinformowała we wtorek irańska agencja Mehr, powołując się na ministra spraw zagranicznych tego kraju Manuszehra Mottakiego.

- Fiasko ubiegłorocznego szczytu w Kopenhadze ws. zmian klimatu będzie kosztować świat bilion USD na dodatkowe inwestycje energetyczne do 2030 r., a łącznie 11,6 bln - głosi opublikowane we wtorek roczne sprawozdanie Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).

d1j943t

- Zdecydowana większość Afgańczyków popiera wysiłki rządu na rzecz wynegocjowania porozumienia z rebeliantami talibskimi - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu. Około 83 proc. dorosłych Afgańczyków opowiada się za wysiłkami na rzecz zapewnienia krajowi bezpieczeństwa poprzez negocjacje z antyrządowymi grupami zbrojnymi - wykazał sondaż przeprowadzony przez Asia Foundation. To o 12 pkt proc. więcej niż w ubiegłym roku.

- Prezydent USA Barack Obama przybył we wtorek do Indonezji, którą opuści w środę kilka godzin wcześniej niż planowano z uwagi na ryzyko chmury popiołów z wulkanu Merapi na wyspie Jawa - poinformował jego rzecznik.

- Znanego słowackiego prawnika, byłego prezesa czechosłowackiego Sądu Konstytucyjnego, Ernesta Valko znaleziono w nocy z poniedziałku na wtorek zastrzelonego w jego domu w miejscowości Limbach pod Bratysławą - poinformowało we wtorek słowackie MSW. W ubiegłym tygodniu 57-letni Valko został mianowany członkiem rady nadzorczej w słowackiej państwowej firmie gazowej SPP. Prawnik reprezentował wiele państwowych firm w sprawach sądowych, był także obrońcą wielu polityków.

amp/ gor/

d1j943t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j943t