Trwa ładowanie...
d1qkzfh

Wydobycie Lotosu w '14 wyniesie 550 tys. ton, na '15 spółka podtrzymuje plan 1,2 mln ton (opis)

17.02. Warszawa (PAP) - Grupa Lotos podtrzymuje cel zwiększenia wydobycia ropy do 1,2 mln ton w 2015 roku, a w 2014 roku wydobycie ma wynieść 550 tys. ton - poinformował w...

d1qkzfh
d1qkzfh

17.02. Warszawa (PAP) - Grupa Lotos podtrzymuje cel zwiększenia wydobycia ropy do 1,2 mln ton w 2015 roku, a w 2014 roku wydobycie ma wynieść 550 tys. ton - poinformował w poniedziałek Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu.

"Nasz cel, jeśli chodzi o wydobycie, to 1,2 mln ton ropy w latach 2015-16. W tym roku wydobycie grupy wyniesie 550 tys. ton" - powiedział Olechnowicz.

"Trzeba wykonać sporą pracę, by dojść do celu, ale jestem przekonany, że to zadanie zrealizujemy" - dodał.

Prezes poinformował, że spółka będzie chciała dokupić aktywa produkcyjne na szelfie norweskim, by odzyskać wszystkie pieniądze zainwestowane w projekt Yme i zbliżyć się do planowanego poziomu wydobycia.

d1qkzfh

Lotos już w listopadzie zeszłego roku podpisał umowę kupna pakietu aktywów Heimdal na Norweskim Szelfie Kontynentalnym za 175,8 mln USD, obejmującego udziały w 14 koncesjach. Wydobycie ze złóż produkcyjnych Atla, Skirne oraz Vale, dla udziału Lotos Exploration & Production Norge, w 2013 roku jest szacowane na poziomie ok. 5 tys. boe (baryłek ekwiwalentu ropy) dziennie.

Również jesienią 2013 r. Lotos Petrobaltic podpisał z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi porozumienie dotyczące współpracy przy finansowaniu zagospodarowania złoża ropy naftowej B8 na Bałtyku. Całkowita wartość projektu to ok. 1,6 mld zł, przy czym PIR wyłoży do 563 mln zł. Uruchomienie komercyjnej produkcji z B8 planowane jest na koniec 2015 r.

Lotos pod koniec zeszłego roku poinformował o kupnie platformy wiertniczej. Zgodnie z planem, w pierwszym kwartale tego roku ma ona zostać przetransportowana na Morze Bałtyckie.

"Platforma płynie. Liczę, że w marcu będzie realizowała pierwszy odwiert na Bałtyku" - powiedział prezes.

d1qkzfh

Na Litwie, według zapowiedzi prezesa, poziom wydobycia w najbliższych kilka latach powinien wynosić 90-100 tys. ton.

"Przez kilka lat taki poziom produkcji jest do utrzymania" - powiedział Olechnowicz.

Latem 2013 r. PGNiG i Lotos Petrobaltic podpisały umowę o wspólnych pracach poszukiwawczych na obszarze koncesyjnym Kamień Pomorski.

"Jeśli chodzi o współpracę z PGNiG, jest dobry klimat. W końcu tego roku będzie wiadomo, czy będziemy projekt rozwijać. Przed nami jest jeszcze sporo badań. Po ich wykonaniu będziemy definiowali program wierceń" - powiedział prezes Lotosu podczas poniedziałkowej konferencji. (PAP)

morb/ asa/

d1qkzfh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qkzfh