Trwa ładowanie...

Wyjątkowy czas dolara. Zaskoczył jeszcze na sam koniec roku

W ciągu chwili notowania dolara spadły o kilka groszy.

Share
Wyjątkowy czas dolara. Zaskoczył jeszcze na sam koniec roku
d2uks5q

Co ciekawe, miało to miejsce w momencie, gdy większość rynków była zamknięta. Znowu dały o sobie znać "roboty" handlujące na foreksie. Na szczęście szybko wszystko wróciło do normy.

Rok 2016 kończy się prawie 7-proc. zwyżką kursu wymiany dolara. Jeszcze w styczniu amerykańska waluta kosztowała 3,92 zł, a teraz chodzi już po prawie 4,20 zł. A zmiany były jeszcze większe, bo w marcu notowania były na poziomie 3,70 zł, by w połowie grudnia przekroczyć 4,27 zł.

d2uks5q

Siła dolara wynikała głównie z oczekiwań pierwszej od roku podwyżki stóp procentowych w USA, która miała miejsce w grudniu. Paliwem do wzrostu okazała się też wygrana w wyborach prezydenckich przez Donalda Trumpa.

Wydawało się, że już więcej w tym roku nie może się wydarzyć. Tymczasem w czwartek i piątek obserwujemy wyjątkową przecenę dolara - sięgającą w pewnym momencie 10 groszy. Nagły, duży ruch w dół widać było szczególnie chwilę po północy. O tej porze zazwyczaj kurs dolara stoi w miejscu, bo najważniejsze rynki finansowe są zamknięte.

Piątkowe notowania dolara

- Co ciekawe taka sytuacja miała miejsce, kiedy nie handlowali już Amerykanie, a rynki w Tokio i Singapurze dopiero przymierzały się do otwarcia. Aktywne były zatem tylko Australia i Nowa Zelandia - zauważa Marek Rogalski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

d2uks5q

- Warto wspomnieć, że podobny przypadek mieliśmy w nocy z 6 na 7 października na rynku funta, kiedy to gwałtowny spadek sprowadził GBP/USD w dół, a przez chwilę para była handlowana poniżej 1,20. Tu też teorii było wiele, ale wspólny mianownik jest jeden - dość płytki rynek, a także postępująca automatyzacja w handlu walutami - komentuje Rogalski.
Zagraniczne media podkreślają właśnie duże znaczenie "robotów", które same dokonują transakcji na rynkach. Oczywiście na podstawie wcześniej zaprogramowanych schematów działania (algorytmów). Jeden nagły ruch w takiej sytuacji wywołuje lawinowy napływ zleceń kupna lub sprzedaży, których nikt nie kontroluje. Z tym mieliśmy do czynienia w tej sytuacji.

d2uks5q

Podziel się opinią

Share
d2uks5q
d2uks5q