WP

Wyliczenia GUS niepokoją rolników. Mogą stracić 500+

Średni dochód z hektara w 2017 roku wzrósł o 800 zł - wyliczył Główny Urząd Statystyczny. Rolnicy przecierają oczy i obawiają się o dodatki z rządowych programów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy rolnicy stracą 500+ na pierwsze dziecko?
Czy rolnicy stracą 500+ na pierwsze dziecko? (Fotolia)
WP

Na wsiach świadczenie wychowawcze otrzymuje 1,3 mln dzieci. Z tego kilkaset tysięcy dostaje 500+ również na pierwsze lub jedyne dziecko, wynika z danych resortu rodziny. Teraz rolnicy mogą stracić te pieniądze - pisze dziennik "Fakt".

Wszystko przez najnowsze wyliczenia GUS. Według niego, średni dochód z hektara w 2017 roku wyniósł 3399 zł, czyli blisko o 1/3 więcej niż rok wcześniej.

WP

Rolnicy ze zdumienia przecierają oczy, ceny w skupach , uprawy niszczone przez suszę, afrykański pomór świń rujnuje hodowców, a wysoki ceny prądu i paliw prowadzenie gospodarstwa znacznie zdrożało - wylicza dziennik.

Czytaj również: 500+ tylko dla zaszczepionych. Chcą zmian w rządowym programie

Co na to GUS? Urząd tłumaczy, że wyliczenia opiera się na podstawie uśrednionych danych z wybranych gospodarstw. Resort rodziny twierdzi, że dochód rolników określa Urząd, a nie rząd. Poza tym dochód z gospodarstwa rolnego jest tylko jednym z kilkudziesięciu dochodów, jakie może mogą osiągać rolnicy i są brane pod uwagę - czytamy w "Fakcie".

W efekcie przekroczony próg dochodowy może pozbawić wielu rolników 500+, podkreśla dziennk.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
WP