Trwa ładowanie...
14-02-2014 11:02

Wymarłe profesje

Przedstawicieli tych zawodów praktycznie już nigdzie nie znajdziemy. Odeszli w zapomnienie wraz z rozwojem technologii

Wymarłe profesjeŹródło: studio.wp.pl
d3iv7dx
d3iv7dx

Pobudkowi, stawiacze kręgli czy wycinacze lodu - przedstawicieli tych zawodów już nigdzie nie znajdziemy. Odeszli w zapomnienie wraz z rozwojem technologii.

Wycinacze lodu

Ludzie od zimnej roboty. Wycinali fragmenty lodu, które później były transportowane do odbiorców. Lód, który był w ten sposób pozyskiwany, służył do użytku domowego, jak i przemysłowego. Wycinacze lodu pracowali w ekstremalnych warunkach. Wszechobecny mróz, wiatr i niebezpieczeństwo towarzyszyły im od rana do wieczora.

[

]( http://studio.wp.pl/i,4,mid,1370418,foto.html ) Źródło: studio.wp.pl

d3iv7dx


Źródło: studio.wp.pl

Szczurołapy

Już od średniowiecza zawód szczurołapa odgrywał ogromne znaczenie. Głównym celem zwalczania szczurów było zapobieganie epidemiom, w szczególności dżumie. Kontrola populacji szczurów służyła również do ograniczania strat w plonach. Jak podają rożne źródła, szczurołapy, by zwiększyć swoje dochody, sami hodowali szczury i wypuszczali je na wolność. Hodowlane gryzonie wykorzystywano również do walk z psami.

Szczury likwidowano za pomocą specjalnych pułapek bądź ręcznie. Do upadku zawodu przyczyniło się wprowadzenie trutek, zawierających związki talu lub strychninę. Z tą profesją możemy się jeszcze spotkać np. w Indiach i innych państwach Trzeciego Świata. W krajach rozwiniętych praktycznie nie istnieje.


Źródło: studio.wp.pl

d3iv7dx


Źródło: studio.wp.pl


Źródło: studio.wp.pl

Latarnicy

Do zadań latarnika należało ręczne zapalanie o zmierzchu i gaszenie o świcie lamp ulicznych. Pierwsze latarnie gazowe na świecie zainstalowano w Londynie w 1814 r., według innych źródeł - już w 1809 r. W Polsce latarnie olejowe wprowadzono w pierwszej połowie XIX w., np. w Opolu od 1827 r. i Łodzi - od 1835 r. Do dziś można je spotkać w historycznych centrach miast (np. na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu).

d3iv7dx


Źródło: studio.wp.pl


Źródło: studio.wp.pl

Stawiacze kręgli

Zanim wprowadzono zautomatyzowane układanie kręgli, pracę tę wykonywali specjalnie do tego zatrudnieni ludzie. Najczęściej byli to nastolatkowie i chłopcy. Wielu z nich kończyło pracę po północy, kiedy zamykano interes. Byli słabo opłacani.


Źródło: studio.wp.pl


Źródło: studio.wp.pl

Pobudkowi

Rolę budzików w dawnych czasach odgrywali ludzie, tzw. pukacze. Do budzenia używali pałki, kijka lub kołatki do drzwi. By obudzić kogoś, kto mieszkał na wyższej kondygnacji budynku, do stukania w okno używano długich kijów wykonanych z bambusa. Niektórzy wykorzystywali specjalne rurki, z których strzelano w okno niegroźną „amunicją”. Pobudkowi nie mogli odejść, nie upewniwszy się, że klient już nie śpi.

d3iv7dx


Źródło: studio.wp.pl


Źródło: studio.wp.pl


Źródło: studio.wp.pl


Źródło: studio.wp.pl

Operatorzy centrali telefonicznej

Pierwsza centrala telefoniczna została uruchomiona w 1878 r. w New Haven (Stany Zjednoczone). Centrala umożliwiała przeprowadzenie dwóch jednoczesnych rozmów telefonicznych. Jeszcze trzy dekady temu operatorzy central byli ważnymi graczami w branży telekomunikacyjnej. Ich praca polegała na ręcznym łączeniu rozmów telefonicznych. Wraz z pojawieniem się cyfrowych usług telekomunikacyjnych, operatorzy rozdzielni musieli poszukać sobie innego zatrudnienia.


Źródło: studio.wp.pl


Źródło: studio.wp.pl

JK,WP.PL

d3iv7dx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iv7dx