Trwa ładowanie...

Wynagrodzenia na uczelniach powinny być zróżnicowane

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest przeciwne proponowanemu przez związki zawodowe
usztywnieniu polityki płacowej

Wynagrodzenia na uczelniach powinny być zróżnicowaneŹródło: Thinkstock
d1g8vmk
d1g8vmk

*Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest przeciwne proponowanemu przez związki zawodowe usztywnieniu polityki płacowej na uczelniach. Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "Solidarność" oraz Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP w projekcie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy chcą zrównania zasad wynagradzania kadry akademickiej we wszystkich typach uczelni. Wczoraj odbyło się w MNiSW spotkanie związków zawodowych z minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbarą Kudrycką. *

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opowiada się za obecnym modelem zróżnicowania wynagrodzeń, wynikającym ze specyfiki uczelni i jakości pracy wykładowców. Związki zawodowe proponują w ponadzakładowym układzie zbiorowym pracy wprowadzenie obok dolnej, także górnej granicy płac.

- Wprowadzone w reformie nowe przepisy przewidują tylko minimalny gwarantowany poziom wynagrodzeń, co pozwala na większe zróżnicowanie płac. Rektorzy, prowadząc autonomiczną politykę płacową, mogą różnicować je w zależności od jakości pracy i poziomu osiągnięć naukowych pracowników nawet w tej samej grupie stanowisk, np. profesorów czy adiunktów. Dobry pracownik naukowo - dydaktyczny powinien przecież zarabiać więcej niż przeciętny - mówi minister Barbara Kudrycka. I dodaje, że konieczność zróżnicowania płac wynika także z istnienia różnych typów uczelni. - Uczelnie publiczne są bardzo zróżnicowane i dzielą się na akademickie, takie jak Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Warszawski, oraz zawodowe o zasięgu lokalnym, jak państwowe wyższe szkoły zawodowe. W związku z tym oczekiwania wobec kadry na uczelniach akademickich są znacznie szersze, bo obejmują badania i dydaktykę. W szkołach zawodowych zadania kadry ograniczają się tylko dydaktyki - wyjaśnia minister Kudrycka.

Już teraz polityka płacowa na uczelniach może być realizowana przez rektorów w sposób bardziej elastyczny dzięki dodatkowym funduszom z dotacji projakościowej wprowadzonej w reformie szkolnictwa wyższego. Z dotacji mogą być finansowane dodatki do wynagrodzeń dla pracowników naukowo-dydaktycznych w Krajowych Naukowych Ośrodkach Wiodących (będą wyłonione w lipcu br) oraz na wydziałach realizujących najlepsze programy kształcenia (konkurs wkrótce) i prowadzących wyróżnione przez PKA kierunki studiów, które otrzymały dodatkowe fundusze.

d1g8vmk

- Propozycje związków zawodowych zawarte w projekcie układu zbiorowego przeczą specyfice sektora szkolnictwa wyższego i odbierają rektorom możliwość różnicowania polityki personalnej. Związkowcy chcą nie tylko centralnego wyrównania warunków płacy, ale także ujednolicenia w ponadzakładowym układzie zbiorowym warunków pracy pracowników szkół wyższych, co może doprowadzić do stworzenia nowej "karty nauczyciela" w szkolnictwie wyższym. Na to w żadnym wypadku nie możemy się zgodzić - dodaje minister Kudrycka.

[

]( http://praca.wp.pl/zarobki.html )

d1g8vmk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g8vmk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj