Wypaleni zawodowo - nasz raport z ankiety

Poczucie utraty celu i energii do działania, przekonanie o utracie zdolności, brak kontroli nad własnymi działaniami - to podstawowe objawy syndromu wypalenia zawodowego. Czy kiedykolwiek czegoś takiego doświadczyliście?

10.04.2006 10:26

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez serwis praca.wp.pl wskazują na to, iż wypalenie zawodowe jest poważnym problemem dla sporej liczby pracowników. Co więcej, wielu z nich musiało się z nim borykać więcej niż raz, bowiem aż 50 % zadeklarowało, że doświadczyło wypalenia kilkakrotnie w swojej karierze zawodowej.

Liczna jest również grupa tych, którym wypalenie zawodowe przydarzyło się jednorazowo (28 %). Okazuje się zatem, iż większość ankietowanych na własnej skórze przekonało się o tym, czym jest wypalenie zawodowe i jakie są jego konsekwencje. Najbardziej niepokojące jest jednak to, że syndrom wypalenia wielu pracownikom zdarza się wielokrotnie.

14 % biorących udział w sondażu przyznaje, iż było świadkiem wypalenia zawodowego u osoby z najbliższego otoczenia, jednak osobiście nie doświadczyło niczego podobnego.

Niewielu ankietowanych (8 %) stwierdziło, iż wypalenie zawodowe jest dla nich czymś zupełnie obcym, gdyż nigdy nie obserwowali jego objawów ani u siebie, ani u kogoś ze swojego srodowiska (zobacz wyniki ankiety)
.


*Praca, dom i jeszcze raz praca... * Wydawałoby się, że wszystko toczy się niezmiennym rytmem, jednak tak nie jest – pracujesz mniej efektywnie, nie jesteś już tak wydajny, a dodatkowo to, co robisz, nie sprawia Ci już satysfakcji... Czy jesteś wypalony?

Najczęściej wypalenie zawodowe objawia się poczuciem utraty celu i energii do działania, przekonaniem o utracie zdolności, brakiem kontroli nad własnymi działaniami. Tego typu symptomy mogą się pojawić praktycznie u każdego, kto przez dłuższy czas pracował pod wpływem silnego stresu, na kogo spadło nagle wiele dodatkowych obowiązków, z którymi nie mógł się uporać.

Syndrom wypalenia zawodowego to również problem osób, które nie potrafią powiedzieć „nie”, w wyniku czego wykonują wiele dodatkowych zadań zajmujących ich cenny czas i pochłaniających energię. Syndrom ten przytrafia się także tym z nas, którzy nie potrafią poprosić o pomoc i za wszelką cenę chcą robić wszystko samodzielnie, przekonani o tym, iż tylko wtedy uda im się wypełnić powierzone zadania naprawdę dobrze. Jednak trzeba pamiętać o tym, iż wypalenie może się przytrafić każdemu...

Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się poczuć wypalonym zawodowo? Jak sobie z tym poradziliście? Czy macie swoje sposoby na pokonanie, przezwyciężenie tego problemu? Czekamy na Wasze opinie w tej sprawie!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)