Trwa ładowanie...
d43uxlc
10-04-2006 10:26

Wypaleni zawodowo - nasz raport z ankiety

Poczucie utraty celu i energii do działania, przekonanie o utracie zdolności, brak kontroli nad własnymi działaniami - to podstawowe objawy syndromu wypalenia zawodowego. Czy kiedykolwiek czegoś takiego doświadczyliście?

d43uxlc
d43uxlc

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez serwis praca.wp.pl wskazują na to, iż wypalenie zawodowe jest poważnym problemem dla sporej liczby pracowników. Co więcej, wielu z nich musiało się z nim borykać więcej niż raz, bowiem aż 50 % zadeklarowało, że doświadczyło wypalenia kilkakrotnie w swojej karierze zawodowej.

Liczna jest również grupa tych, którym wypalenie zawodowe przydarzyło się jednorazowo (28 %). Okazuje się zatem, iż większość ankietowanych na własnej skórze przekonało się o tym, czym jest wypalenie zawodowe i jakie są jego konsekwencje. Najbardziej niepokojące jest jednak to, że syndrom wypalenia wielu pracownikom zdarza się wielokrotnie.

14 % biorących udział w sondażu przyznaje, iż było świadkiem wypalenia zawodowego u osoby z najbliższego otoczenia, jednak osobiście nie doświadczyło niczego podobnego.

Niewielu ankietowanych (8 %) stwierdziło, iż wypalenie zawodowe jest dla nich czymś zupełnie obcym, gdyż nigdy nie obserwowali jego objawów ani u siebie, ani u kogoś ze swojego srodowiska (zobacz wyniki ankiety)
.


*Praca, dom i jeszcze raz praca... * Wydawałoby się, że wszystko toczy się niezmiennym rytmem, jednak tak nie jest – pracujesz mniej efektywnie, nie jesteś już tak wydajny, a dodatkowo to, co robisz, nie sprawia Ci już satysfakcji... Czy jesteś wypalony?

d43uxlc

Najczęściej wypalenie zawodowe objawia się poczuciem utraty celu i energii do działania, przekonaniem o utracie zdolności, brakiem kontroli nad własnymi działaniami. Tego typu symptomy mogą się pojawić praktycznie u każdego, kto przez dłuższy czas pracował pod wpływem silnego stresu, na kogo spadło nagle wiele dodatkowych obowiązków, z którymi nie mógł się uporać.

Syndrom wypalenia zawodowego to również problem osób, które nie potrafią powiedzieć „nie”, w wyniku czego wykonują wiele dodatkowych zadań zajmujących ich cenny czas i pochłaniających energię. Syndrom ten przytrafia się także tym z nas, którzy nie potrafią poprosić o pomoc i za wszelką cenę chcą robić wszystko samodzielnie, przekonani o tym, iż tylko wtedy uda im się wypełnić powierzone zadania naprawdę dobrze. Jednak trzeba pamiętać o tym, iż wypalenie może się przytrafić każdemu...

Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się poczuć wypalonym zawodowo? Jak sobie z tym poradziliście? Czy macie swoje sposoby na pokonanie, przezwyciężenie tego problemu? Czekamy na Wasze opinie w tej sprawie!

d43uxlc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43uxlc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj