Wysokość składki audiowizualnej nie jest przesądzona. Wiceminister kultury o stawce

Na razie trwają szacunki wpływów do budżetu z tego tytułu. Składka będzie powszechna, opłacać ją będzie każdy, kto ma prąd.

Wysokość składki audiowizualnej nie jest przesądzona. Wiceminister kultury o stawce
Źródło zdjęć: © Fotolia | manaemedia

Wysokość składki audiowizualnej nie jest przesądzona - mówi wiceminister kultury Krzysztof Czabański, przygotowujący zmiany w mediach publicznych. Wczoraj Informacyjna Agencja Radiowa dotarła do założeń projektu trzech ustaw wprowadzających zmiany.

Krzysztof Czabański mówił w radiowej Jedynce, że wysokość składki audiowizualnej wyniesie od 12 do 15 złotych. Na razie trwają szacunki wpływów do budżetu z tego tytułu. Składka będzie powszechna, opłacać ją będzie każdy, kto ma prąd. Ustawodawca uznaje, że każda taka osoba może korzystać z mediów publicznych. W ten sposób płacić będzie każde gospodarstwo domowe. Opłata ma wejść w życie od nowego roku.

Zdaniem gościa Jedynki, będzie lepsza niż dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny, który płaci zaledwie 7 procent Polaków.

Krzysztof Czabański mówił, że celem nowych ustaw będzie odejście od komercjalizacji mediów. Media publiczne przestaną być spółkami prawa handlowego. Zachowają obecne nazwy, ale zaczną się koncentrować na wykonywaniu misji, a nie na generowaniu zysku.

Ma decydować jakość propozycji programowych, a nie pieniądze - mówił gość Jedynki. Tłumaczył, że obecnie w mediach publicznych to, czy dziennikarz otrzyma od wydawcy zgodę na zrobienie materiału, zależy często od tego, czy autor będzie miał pieniądze na jego sfinansowanie.

Wiceminister kultury poinformował też, że osoby, które regularnie opłacały abonament radiowo-telewizyjny, będą mogły otrzymać nagrodę pieniężną. Staną się bowiem uczestnikami loterii.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)