Trwa ładowanie...
droga startowa

Wznowiono ruch samolotów w porcie lotniczym Poznań-Ławica

W niedzielę wznowiono ruch samolotów w poznańskim porcie lotniczym Ławica, po trwającej trzy tygodnie modernizacji drogi startowej. Dalsze prace remontowe, niemające już wpływu na funkcjonowanie lotniska, potrwają do końca października.

Share
Wznowiono ruch samolotów w porcie lotniczym Poznań-Ławica
Źródło: WP.PL, fot: Phillip Kalantzis Cope/Flickr
d88zu31

Jak poinformował Bartosz Grochal z Portu Lotniczego Poznań-Ławica pierwszy samolot na zmodernizowanej drodze startowej wylądował w niedzielę ok. godziny 15:30.

- Testy i wszystkie próby, które przez trzy ostatnie dni były wykonywane na zmodernizowanej drodze startowej wypadły pozytywnie, co pozwala już dzisiaj na pełne wznowienie funkcjonalności portu lotniczego - powiedział.

Inwestycja na poznańskim lotnisku rozpoczęła się 21 września i była niezbędna ze względu na obecne parametry techniczne oraz wymogi Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Podczas trwania prac remontowych ruch samolotowy i pasażerski był zawieszony.

d88zu31

Modernizacja miała na celu poprawę bezpieczeństwa oraz komfortu operacji lotniczych. Droga startowa z powodu spadku twardości, spękań i złego stanu podbudowy w perspektywie 3-4 lat nie mogłaby przyjmować najbardziej popularnych samolotów Airbus A320 i Boeing 737.

- Mimo, że zakończono modernizację nawierzchni drogi startowej, czyli najważniejszego etapu, prace na lotnisku będą trwały nadal. Prowadzony remont związany jest także ze zmianą całego sytemu oświetlenia, systemu elektrycznego; montażem świateł osiowych, świateł krawędziowych, oraz całego systemu odwodnienia drogi startowej i te dwa pozostałe elementy będą realizowane do 31. października - dodał Grochal.
Jak podkreślił, obecne prace nie będą miały wpływu na funkcjonowanie lotniska.

Prace remontowe na porcie lotniczym rozpoczęły się w kwietniu br. Droga startowa na Ławicy wydłużana była w latach 70., natomiast poprzednia modernizacja miała miejsce w 2001 roku. Według władz portu, modernizacje podobne do obecnie prowadzonych w Poznaniu, odbywają się na każdym lotnisku raz na 10-20 lat.

d88zu31

Podziel się opinią

Share
d88zu31
d88zu31