Trwa ładowanie...

Wzrost cen w Polsce po przyjęciu euro do 1,7 proc.

Wzrost ogólnego poziomu cen w Polsce w krótkim okresie na skutek zaokrąglania do cen atrakcyjnych mógłby wynieść od 0,5 proc. do 1,7 proc. - wynika z dokumentu MF "Bilans kosztów i korzyści wprowadzenia euro w Polsce w świetle najnowszych badań"

Share
Wzrost cen w Polsce po przyjęciu euro do 1,7 proc.
Źródło: Jupiterimages
d2hvh2w

Wzrost ogólnego poziomu cen w Polsce w krótkim okresie na skutek zaokrąglania do cen atrakcyjnych mógłby wynieść od 0,5 proc. do 1,7 proc. - wynika z dokumentu MF "Bilans kosztów i korzyści wprowadzenia euro w Polsce w świetle najnowszych badań" opublikowanego we wtorek.

"Wzrost ogólnego poziomu cen w Polsce na skutek zaokrąglania do cen atrakcyjnych mógłby wynieść od 0,5 proc do 1,7 proc. (dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze, mediana ze względu na różne poziomy kursu konwersji). Wynik ten jest w dużym stopniu homogeniczny w przekroju różnych grup społecznych, a efekt zaokrąglania najsilniejszy w przypadku dóbr o niskiej cenie jednostkowej (wzrost cen w przedziale do 1 zł może wynieść maksymalnie do 20 proc.)" - napisano w dokumencie.

W dokumencie wśród efektów cenowych, do kosztów zaliczono także efekt "Iluzji euro", czyli większego wpływu dynamiki cen dóbr najczęściej nabywanych (wśród których dużą grupę stanowią dobra o niskiej cenie jednostkowej) na społeczną percepcję inflacji niż w przypadku rzeczywistej stopy inflacji.

"Grozi to zwiększonymi żądaniami płacowymi i przejściowym ograniczeniem konsumpcji. W Polsce dobra o niskiej cenie jednostkowej najbardziej kształtują społeczną percepcję inflacji, więc ryzyko wystąpienia efektu istnieje" - napisano.(PAP)

jba/ jtt/

d2hvh2w

Podziel się opinią

Share
d2hvh2w
d2hvh2w