Trwa ładowanie...
df2lgn6

Wzrost CPI po wakacjach; RPP powinna działać z wyprzedzeniem - Glapiński z RPP

14.09. Warszawa (PAP) - Adam Glapiński z RPP podtrzymuje ocenę, że wzrost wskaźnika inflacji nastąpi po wakacjach, a Rada Polityki Pieniężnej powinna działać z wyprzedzeniem, w...

df2lgn6
df2lgn6

14.09. Warszawa (PAP) - Adam Glapiński z RPP podtrzymuje ocenę, że wzrost wskaźnika inflacji nastąpi po wakacjach, a Rada Polityki Pieniężnej powinna działać z wyprzedzeniem, w sposób znaczący, stabilizując następnie poziom stóp procentowych.

"Oczekuję tak jak wcześniej, że po wakacjach, na jesieni, inflacja zacznie wzrastać. Ten proces wzrostu cen się rozpocznie. Sierpień to wciąż miesiąc wakacyjny. Wrzesień, październik będą decydujące. To jest wzmocnione zapowiedzią podwyżki VAT, wzrostem oczekiwań inflacyjnych. Dane z rynku pracy są sygnałem, że nie będzie presji inflacyjnej z tej strony. Co do sierpnia, nie było jeszcze takich oczekiwań, co do wzrostu wskaźnika inflacji" - powiedział w rozmowie z PAP Glapiński.

"Pytanie, kiedy RPP powinna działać. Podtrzymuję moją ocenę, że trzeba działać z wyprzedzeniem, mocno, a potem stabilizacja stóp, długo nic. Jak ukształtuje się dyskusja, zobaczymy. W jej toku niektóre opinie mogą ulegać zmianie" - dodał.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 2,0 proc. w stosunku do sierpnia 2009 roku, a w porównaniu z lipcem spadły o 0,4 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w sierpniu o 2,2 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,2 proc.

Jacek Barszczewski (PAP)

jba/ jtt/

df2lgn6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df2lgn6