Trwa ładowanie...

Wzrost eksploatacji lasów w czasach korony

Z raportu Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF) wynika, że w czasie koronakryzysu dwukrotnie wzrosły wyręby lasów tropikalnych.

Wzrost eksploatacji lasów w czasach koronyŹródło: Pixabay
d4fmc73
d4fmc73

Raport WWF jest alarmujący: lasy są coraz bardziej niszczone, ich wyręby wzrosły w latach 2017-2019 średnio o 150 procent. Ponadto w marcu 2020 roku w Indonezji zniszczono 1300, a w Kongo 1000 kilometrów kwadratowych lasów. W Brazylii zniknęło 950 kilometrów kwadratowych lasów tropikalnych. Brazylijski instytut badawczy Imazon w Amazonii, który nie jest związany z tamtejszym rządem, ustalił, że kwietniu 2020 zniszczono 529 km kwadratowych lasów tropikalnych – to wzrost o 171 procent w stosunku do kwietnia 2019.

"Efekt korony"

Szef niemieckiego oddziału WWF Christoph Heinrich widzi w zwiększonej eksploatacji lasów „efekt korony”. W 18 badanych krajach łączna powierzchnia lasów tropikalnych zmniejszyła się o 6500 km kwadratowych, co odpowiada siedmiokrotnej powierzchni Berlina.

W wielu krajach rządy wykorzystały lockdown do wycofania się z ochrony lasów, co sprzyjało nielegalnym wycinkom drzew i plądrowaniu innych leśnych zasobów. Zmniejszono zabezpieczenia terenów znajdujących się pod ochroną, w tym obecność straży leśnych, policji, kontrolerów. Pracownicy organizacji społecznych przestawili się częściowo na pracę zdalną.

Obejrzyj: Dramatyczna walka strażaków. Próbują ratować, co się da. "Jest bardzo trudno"

Zamknięcie szlaków handlowych

Jednak przestępczość nie jest, zdaniem WWF, jedynym powodem niszczenia lasów w czasach koronakryzysu. W niektórych regionach spadek dochodów wpędził ludzi w trudne sytuacje. W wielu krajach Afryki legalny handel drewnem i jego obróbka zostały zastopowane. Duża część drewna z Kotliny Konga eksportowana jest do Chin i Wietnamu, jednak z powodu zamknięcia portów szlaki handlowe przestały istnieć. Tym samym lasy tracą na znaczeniu gospodarczym i rodzi się pokusa, by przekształcać je w tereny rolne.

d4fmc73

Zdaniem ekspertów WWF sposobem na zahamowanie rabunkowej eksploatacji lasów jest nie tylko przestrzeganie obowiązujących przepisów, lecz także stworzenie alternatywnych źródeł dochodów, co mogłoby złagodzić socjalne problemy wynikające z koronakryzysu. Najważniejsze są jednak międzynarodowe relacje handlowe, a tu należy pilnie poprawić standardy socjalne i te dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4fmc73
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fmc73