Wzrost płacy minimalnej spowoduje likwidację 200 tys. miejsc pracy
Cztery wiodące niemieckie instytuty ekonomiczne przewidują na rok 2014 wzrost krajowego PKB o 1,9 proc.
W roku przyszłym gospodarka ma rozwijać się w tempie 2 proc., ale płaca minimalna spowoduje likwidację 200 tys. miejsc pracy w przyszłym roku - wynika z analizy przedstawionej w Berlinie.
Raport niezależnych placówek badawczych pokrywa się niemal w całości z przewidywaniami rządu z lutego. Eksperci rządowi spodziewają się wzrostu gospodarki o 1,8 proc. w tym roku i 2 proc. w przyszłym.
Pomimo pomyślnych prognoz, instytuty ekonomiczne skrytykowały założenia polityki gospodarczej i społecznej rządu Angeli Merkel. Zdaniem niezależnych ekonomistów obniżenie do 63 lat wieku emerytalnego dla osób, które mogą wykazać się 45-letnim okresem składkowym ubezpieczenia społecznego oraz wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro za godzinę, zahamują obserwowany od kilku lat stały wzrost liczby zatrudnionych.
Płaca minimalna spowoduje likwidację 200 tys. miejsc pracy w przyszłym roku - ostrzegli ekonomiści. Szanse osób o niskich kwalifikacjach spadną - czytamy w analizie.
Motorem wzrostu pozostanie w roku bieżącym konsumpcja wewnętrzna. Liczba zatrudnionych w roku 2014 wzrośnie po raz kolejny, inflacja nie powinna przekroczyć poziomu 1,3 proc. W przyszłym roku ceny mogą natomiast wzrosnąć o 2 procent.
Raport opracowały: Niemiecki Instytut Gospodarki DIW z Berlina, Instytut Badań Gospodarczych z Halle, instytut IFO z Monachium oraz Nadreńsko-Westfalski Instytut Badań nad Gospodarką z Essen. Ekonomiści tych czterech placówek opracowują dwukrotnie w ciągu roku - na wiosnę i na jesieni prognozy dotyczące stanu niemieckiej gospodarki.
MA