Trwa ładowanie...

Wzrost wieku emerytalnego rozłoży system rentowy?

Wydłużenie wieku emerytalnego i brak zmian w systemie rentowym spowoduje, że zabraknie pieniędzy na wypłaty rencistom - pisze "Rzeczpospolita".

Wzrost wieku emerytalnego rozłoży system rentowy?Źródło: Jupiterimages
d1yhjh0
d1yhjh0

Zdaniem gazety wydłużenie wieku emerytalnego, które zmniejsza dziurę emerytalną w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednocześnie przyczynia się do zwiększenia deficytu w funduszu rentowym.

W przypadku uchwalenia zmian w systemie emerytalnym w przyszłym roku deficyt emerytalny wyniesie 40 mld zł, a rentowy 8 mld zł, wynika z prognoz resortu pracy. Ta różnica ma maleć z roku na rok. W każdym z tych funduszy za ok. 30 lat będzie brakować po około 30 mld zł.

Gdyby nie wydłużenie wieku emerytalnego, deficyt rentowy byłby niższy o 19 mld zł.

Jak tłumaczy Marek Bucior, wiceminister pracy, wydłużenie czasu pracy oznacza prawdopodobieństwo wydłużenia czasu pobierania rent.Możliwe jest też, że więcej osób niż obecnie będzie korzystało z rent inwalidzkich, a to powoduje wyższe wydatki.

d1yhjh0

Resort nie planuje obecnie zmian w systemie rentowym.

Zdaniem Agnieszki Chłoń-Domińczak, ekonomistki SGH, potrzebny jest cały pakiet działań. Uważa, że należy wrócić do pomysłu korelacji sposobu ustalania wysokości rent i emerytur oraz zakończyć projekty związane z wprowadzeniem efektywności i subfunduszy OFE oraz wypłaty emerytur.

Ekonomiści są zdania, że zmiany w systemie rentowym nie powinny polegać jedynie na zwiększeniu restrykcyjności przyznawania i wyliczania wysokości świadczeń. Jako przykład podają model skandynawski, gdzie osoby, które mają kłopot ze zdrowiem, kilka lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego zamiast renty otrzymują połowę emerytury i pracują na pół etatu.

d1yhjh0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yhjh0