Trwa ładowanie...

Z programu Rodzina 500+ kosztysta ponad połowa polskich dzieci

Program Rodzina 500+ obejmuje 3,79 mln dzieci czyli 55 procent wszystkich dzieci do osiemnastego roku życia. Ponad 41 procent świadczeń wypłacanych jest na pierwsze i jedyne dziecko.

Z programu Rodzina 500+ kosztysta ponad połowa polskich dzieciFot: Jacek Bereźnicki
d2arobc
d2arobc

Program Rodzina 500+ obejmuje 3,79 mln dzieci czyli 55 procent wszystkich dzieci do osiemnastego roku życia - wynika z ostatnich danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do końca listopada do rodzin trafiło 15,1 mld złotych. Największy odsetek korzystających z programu jest w województwie lubelskim, podlaskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Ponad 41 procent świadczeń wypłacanych jest na pierwsze lub jedyne dziecko - w sumie to 1,56 mln dzieci (w tym jedynacy to 631,2 tys. dzieci). Wnioski o pieniądze z programu można składać w gminie, wysłać pocztą lub przez internet korzystając z bankowości elektronicznej, systemu Emp@tia, platformy ePUAP oraz PUE ZUS. Resort rodziny i pracy informuje, że 20 procent wniosków złożonych zostało przez internet. Ta forma największą popularnością cieszyła się w województwie mazowieckim, dolnośląskim i śląskim a także pomorskim.

Od startu programu Rodzina 500+ prowadzonych było zaledwie 955 spraw dotyczących zmiany formy wypłaty świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową, co stanowi 0,03 procent wszystkich wydanych decyzji. Dzieje się tak w przypadku marnotrawienia świadczenia lub wydawania pieniędzy niezgodnie z przeznaczeniem.

Program Rodzina 500+ rozpoczął się 1 kwietnia. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego, wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

d2arobc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2arobc