Trwa ładowanie...
27-05-2013 11:09

Za badania okresowe płaci pracodawca

Pracodawca kieruje pracownika na badania wstępne, okresowe i kontrolne oraz ponosi wszelkie koszty z nimi związane.

Za badania okresowe płaci pracodawcaŹródło: Thinkstockphotos
d2hfs71
d2hfs71

Pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby, która nie ma ważnych badań lekarskich. Każdy nowy pracownik musi zatem zostać skierowany na badania wstępne, a później, co kilka lat powinien przechodzić badania okresowe. Do lekarza medycyny pracy musi się zgłosić również pracownik, który z powodu choroby był niezdolny do pracy przez ponad 30 dni. Celem badań wstępnych, okresowych i kontrolnych jest określenie, czy w przypadku kandydata lub zatrudnionego nie występują żadne przeciwwskazania do pracy na określonym stanowisku.

W skierowaniu na badanie profilaktyczne należy określić rodzaj badania i stanowisko, na którym jest lub ma zostać zatrudniona badana osoba, a także wskazać związane z tym rodzajem pracy uciążliwe warunki lub czynniki szkodliwe dla zdrowia.

Wszystkie koszty związane z przeprowadzaniem badań wstępnych, okresowych i kontrolnych ponosi pracodawca.

Wizyty u lekarza medycyny pracy powinny się odbywać w miarę możliwości w godzinach pracy, a za czas spędzony na badaniach (w tym również czas przejazdu do placówki medycznej) pracownikowi należy się normalne wynagrodzenie. Nie trzeba brać urlopu.

d2hfs71

Zatrudniony nie może jednak domagać się dodatkowego wynagrodzenia (np. za nadgodziny), w przypadku gdy badania muszą zostać przeprowadzone poza godzinami jego pracy (np. gdy wizyta w u lekarza się przedłuży).

Jeżeli w związku z badaniami lekarskimi pracownik musi przemieścić się do innej miejscowości, przysługuje mu zwrot kosztów przejazdu na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych.

d2hfs71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hfs71