Trwa ładowanie...

Za jazdę bez biletu zapłacimy słono, bo podwójnie

Przepisy, które zostały wprowadzone w ub.roku do prawa przewozowego i które miały ukrócić przejazdy na gapę, generują patologiczne sytuacje - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Za jazdę bez biletu zapłacimy słono, bo podwójnieFot: Konrad Żelichowski/WP.pl
d197wz0
d197wz0

Przepisy, które zostały wprowadzone w ubiegłym roku do prawa przewozowego i które miały ukrócić przejazdy na gapę, generują patologiczne sytuacje - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Okazuje się bowiem, że na ich podstawie można karać gapowiczów podwójnie. Nie dość, że pasażer będzie musiał zapłacić karę za brak ważnego biletu, to jeszcze może zostać na niego nałożona grzywna w wysokości do 5 tys. zł.

Jak to możliwe? - Wystarczy, że kontroler poskarży się wezwanym policjantom, że gapowicz próbował mu uciec przed przyjazdem patrolu. A do takiego wniosku może dojść np. gdy będziemy chcieli przejść parę kroków, by usiąść na pobliskiej ławce. Policja skieruje wniosek do sądu, a ten...

Przepis jest tak fatalnie skonstruowany, że można go różnie interpretować. W efekcie nie bardzo wiadomo, jak ma się zachować pasażer podczas kontroli, by nie uznano, że próbuje uciec. Stać na baczność? - ironizuje dr Monika Zbrojewska, karnistka z Uniwersytetu Łódzkiego.

d197wz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d197wz0