Za "niedzielne" wędkowanie grożą mandaty. Zapłacisz nawet 500 zł
Długi weekend to dobry czas na wypoczynek na łonie natury. Niektórzy z chęcią wybiorą się nad jezioro czy rzekę, aby zarzucić przynętę. Wędkarze muszą jednak pamiętać o przepisach związanych z łowieniem ryb. W przeciwnym razie zapłacą mandat.
Letnia pogoda sprzyja wyjazdom nad wodę. Wiele osób zabiera ze sobą wędkę, nie zdając sobie sprawy, że za "niedzielne" zarzucanie wabika grożą kary pieniężne. Bez karty wędkarskiej i zezwolenia na połów nie opłaca się wybierać na ryby. Brak dokumentów jest jednoznaczny z kłusownictwem. A takie wykroczenie oznacza nawet 500 zł mandatu.
Mandat za wędkarskie wykroczenia
Kontrolę nad łowiskiem może przeprowadzić zarówno straż rybacka, straż łowiecka, straż leśna, jak i policja. Co ważne, mandat trafi nie tylko w ręce osób nieposiadających wymaganych dokumentów. Z karą muszą się liczyć także zaprawieni wędkarze, którzy wyjątkowo zapomną zabrać ze sobą karty i zezwolenia.
Łowienie ryb bez uprawnień to najpopularniejsze przewinienie, ale nie jedyne. Amatorzy wędkarstwa mogą spodziewać się kar pieniężnych również za łamanie innych przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym. Słono zapłacą m.in. za połów na więcej niż dwie wędki, za korzystanie z niezarejestrowanego sprzętu czy wędkowanie w okresie ochronnym.
Każdy wędkarz musi więc pamiętać o podstawowych przepisach związanych z połowem i stosować je w praktyce. Jeśli w grę wchodzi np. wędkarstwo z łodzi, powinien sprawdzić odległość od sieci rybackich czy budowli spiętrzających wodę. Co ważne, dla różnych gatunków ryb obowiązują inne okresy ochronne. Nieprzestrzeganie tych ograniczeń może przynieść nieprzyjemne konsekwencje.
W zgodzie z prawem i z naturą
Osoba przyłapana na gorącym uczynku w pierwszej kolejności otrzyma mandat (w łagodnych przypadkach może się skończyć tylko na pouczeniu). Co się stanie, gdy odmówi przyjęcia? Sprawa zostanie skierowana do sądu rejonowego. W efekcie wędkarz popełniający wykroczenie musi się liczyć z wyższą grzywną, a w poważniejszych sytuacjach - nawet z karą więzienia do lat dwóch.
Chcesz łowić ryby zgodnie z prawem? Potrzebujesz zezwolenie na połów oraz kartę wędkarską. Pierwsze potwierdzenie wystarczy do łowienia w obiektach przeznaczonych do hodowli ryb. Drugi dokument musi natomiast posiadać każdy wędkarz od 14. roku życia. Aby wejść w jego posiadanie, trzeba zdać egzamin i zgłosić się do starostwa powiatowego.