Trwa ładowanie...

Za "niedzielne" wędkowanie grożą mandaty. Zapłacisz nawet 500 zł

Długi weekend to dobry czas na wypoczynek na łonie natury. Niektórzy z chęcią wybiorą się nad jezioro czy rzekę, aby zarzucić przynętę. Wędkarze muszą jednak pamiętać o przepisach związanych z łowieniem ryb. W przeciwnym razie zapłacą mandat.

Share
Za "niedzielne" wędkowanie grożą mandaty. Zapłacisz nawet 500 złŹródło: Fotolia, fot: Sergiey Nivens
d2p7rrr

Letnia pogoda sprzyja wyjazdom nad wodę. Wiele osób zabiera ze sobą wędkę, nie zdając sobie sprawy, że za "niedzielne" zarzucanie wabika grożą kary pieniężne. Bez karty wędkarskiej i zezwolenia na połów nie opłaca się wybierać na ryby. Brak dokumentów jest jednoznaczny z kłusownictwem. A takie wykroczenie oznacza nawet 500 zł mandatu.

Mandat za wędkarskie wykroczenia

Kontrolę nad łowiskiem może przeprowadzić zarówno straż rybacka, straż łowiecka, straż leśna, jak i policja. Co ważne, mandat trafi nie tylko w ręce osób nieposiadających wymaganych dokumentów. Z karą muszą się liczyć także zaprawieni wędkarze, którzy wyjątkowo zapomną zabrać ze sobą karty i zezwolenia.

Łowienie ryb bez uprawnień to najpopularniejsze przewinienie, ale nie jedyne. Amatorzy wędkarstwa mogą spodziewać się kar pieniężnych również za łamanie innych przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym. Słono zapłacą m.in. za połów na więcej niż dwie wędki, za korzystanie z niezarejestrowanego sprzętu czy wędkowanie w okresie ochronnym.

Każdy wędkarz musi więc pamiętać o podstawowych przepisach związanych z połowem i stosować je w praktyce. Jeśli w grę wchodzi np. wędkarstwo z łodzi, powinien sprawdzić odległość od sieci rybackich czy budowli spiętrzających wodę. Co ważne, dla różnych gatunków ryb obowiązują inne okresy ochronne. Nieprzestrzeganie tych ograniczeń może przynieść nieprzyjemne konsekwencje.

d2p7rrr

W zgodzie z prawem i z naturą

Osoba przyłapana na gorącym uczynku w pierwszej kolejności otrzyma mandat (w łagodnych przypadkach może się skończyć tylko na pouczeniu). Co się stanie, gdy odmówi przyjęcia? Sprawa zostanie skierowana do sądu rejonowego. W efekcie wędkarz popełniający wykroczenie musi się liczyć z wyższą grzywną, a w poważniejszych sytuacjach - nawet z karą więzienia do lat dwóch.

Chcesz łowić ryby zgodnie z prawem? Potrzebujesz zezwolenie na połów oraz kartę wędkarską. Pierwsze potwierdzenie wystarczy do łowienia w obiektach przeznaczonych do hodowli ryb. Drugi dokument musi natomiast posiadać każdy wędkarz od 14. roku życia. Aby wejść w jego posiadanie, trzeba zdać egzamin i zgłosić się do starostwa powiatowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2p7rrr

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7rrr
d2p7rrr