Trwa ładowanie...

Żabkę kupuje fundusz Mid Europa Partners

Koniec spekulacji na temat przyszłości spółki Żabka Polska. Największą sieć
sklepów typu convenience oraz raczkujący format Freshmarket przejmie fundusz
private equity Mid Europa Partners. Na sprzedaży spółki Penta Investments
zarobi prawdopodobnie nawet 400 mln euro.

Żabkę kupuje fundusz Mid Europa PartnersŹródło: Żabka / mat. prasowe
d202zx0

Koniec spekulacji na temat przyszłości spółki Żabka Polska. Największą sieć sklepów typu convenience oraz raczkujący format Freshmarket przejmie fundusz private equity Mid Europa Partners. Na sprzedaży spółki Penta Investments zarobi prawdopodobnie nawet 400 mln euro.

- Żabka Polska SA to firma o mocnych fundamentach i ogromnym potencjale rozwoju. W ciągu 4 lat zaangażowania w spółkę, Penta wywiązała się ze wszystkich obietnic, znacząco zwiększając wartość sieci. W tym czasie przychody brutto spółki wzrosły o prawie 42 procent, a EBIDTA aż o 162 procent. Żabka jest najlepszą inwestycją Penty w Polsce i jednym z trzech najbardziej udanych projektów w historii funduszu na wszystkich rynkach. Gratulujemy funduszowi Mid Europa inwestycji w spółkę i życzymy samych sukcesów w dalszym rozwoju sieci Żabka i Freshmarket. Penta Investments pozostanie silnie zaangażowana w działania na rynku polskim. Zamierzamy aktywnie poszukiwać nowych możliwości biznesowych w Polsce - stwierdził w komunikacie wysłanym do mediów Jozef Janov, dyrektor inwestycyjny Penta, przewodniczący rady nadzorczej Żabka Polska.

W 2010 roku spółka Żabka Polska odnotowała przychody ze sprzedaży w wysokości ponad 2,5 mld zł. Wartość EBITDA sięgnęła 121,5 mln zł.

d202zx0

- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zespołu zarządzającego Żabką, który systematycznie osiągał tak dobre wyniki finansowe, zapewniając sieci jednocześnie dynamiczny wzrost na polskim rynku detalicznym. Zamierzamy blisko współpracować z zarządem spółki i wspierać ją w dalszym rozwoju organicznym, jak również w realizacji planów konsolidacyjnych - powiedział z kolei Zbigniew Rekusz, partner w funduszu Mid Europa. Nowy właściciel chce przedstawić swoje plany względem Żabki w najbliższych dniach.

- Dostrzegamy duże możliwości organicznego wzrostu oraz wynikające z konsolidacji w polskim sektorze handlu detalicznego. Nasza inwestycja w Żabkę jest zgodna z ze strategią wspierania głównych podmiotów na rynku, odnotowujacych imponujące poziomy wzrostu oraz dające możliwości konsolidacji - ocenił Matthew Strassberg, partner w Mid Europa.

Nieoficjalnie mówi się, że wartość transakcji między Penta Investment a Mid Europa Partners może opiewać na 380-400 mln euro. Zgodę na przejęcie Żabki musi wyrazić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Umowa sprzedaży została zrealizowana w ramach ścisłej współpracy Penta Investments i zarządu Żabka Polska SA. Dotychczasowy zarząd pozostaje w strukturach spółki. - Witamy Mid Europa Partners na pokładzie. Zarząd spółki Żabki Polska SA w pełni akceptuje strategię nowego właściciela, zakładającą rozwój sieci Żabka i Freshmarket. Jesteśmy przekonani, że dzięki dalszej dynamicznej ekspansji już wkrótce staniemy się jedną z pięciu wiodących sieci handlowych w Polsce - powiedział Jacek Roszyk, prezes zarządu Żabka Polska SA.

d202zx0

Doradcami Penty przy transakcji sprzedaży spółki Żabka Polska były firmy: JP Morgan, Baker & McKenzie, KPMG i Roland Berger. Doradcami kupującego - Mid Europa Partners - były firmy: Vienna Capital Partners, Cameron McKenna i PwC.

Żabka to największa w kraju i jedyna obejmująca zasięgiem całą Polskę sieć sklepów typu convenience - w 2010 r. liczba lokalizacji zbliżyła się do 2,5 tys. Poza sklepami osiedlowymi spółka rozwija nową sieć - Freshmarket, mającą w ofercie więcej świeżych produktów, a także połączoną z kawiarniami - Freshcafe. Dotychczas uruchomiono 55 punktów nowego formatu.

Środkowoeuropejska grupa inwestycyjna Penta Investments stała się właścicielem Żabki w maju 2007 r. Penta odkupiła wtedy 100 procent akcji za 550 mln zł od Mariusza Świtalskiego (twórcy Żabki oraz Biedronki) i funduszu z grupy AIG, pokonując w wyścigu o przejęcie spółki m.in. Ruch.

Z chwilą przejęcia przez Pentę sieć liczyła ok.1800 placówek i odnotowała przychody ze sprzedaży w wysokości ponad 1,78 mld zł. Wartość EBITDA sięgnęła 76 mln zł.

d202zx0

Od kilku miesięcy w mediach pojawiały informacje o planach wyjścia Penty z inwestycji. Jako potencjalni właściciele Żabki wymieniani byli: Tesco oraz Carrefour. Fundusz nie wykluczał też rozwoju przez wejście na Giełdę Papierów Wartościowych. Ostatecznie Żabka trafiła w ręce kolejnego funduszu.

Mid Europa Partners jest największą niezależną firmą private equity w Europie Środkowo-Wschodniej zarządzającą funduszami o kapitale w wysokości ok. 3,2 miliarda euro. Z polskich spółek Mid Europa posiada m.in. Lux Med. Do niedawna w portfelu funduszu znajdował się m.in. operator kablowy Aster (dostawca internetu, telewizji i telefonii stacjonarnej i komórkowej). W listopadzie ubiegłego roku Aster kupił dotychczasowy konkurent - UPC.

Autor: MJ

d202zx0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d202zx0