Trwa ładowanie...

Zabużanie z większą szansą na rekompensatę

Zwiększy się liczba osób, które będą mogły ubiegać się o odszkodowanie za nieruchomości pozostawione poza obecnymi granicami kraju - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Na zmianach w prawie najbardziej skorzystają Zabużanie.

Zabużanie z większą szansą na rekompensatęŹródło: Wikimedia Commons, fot: Terry Ashwood
d30yoyl
d30yoyl

Senat przekazał do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Powodem nowelizacji jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował uzależnienie prawa do rekompensaty od tego, czy wnioskodawca rzeczywiście zamieszkiwał na byłym terytorium Polski 1 września 1939 r. Po proponowanych przez Senat zmianach wystarczy formalne udokumentowanie miejsca zamieszkania na terytorium ówczesnej Polski.

Nadal trzeba będzie udowodnić posiadanie polskiego obywatelstwa oraz to, że opuszczenie nieruchomości było związane z wojną, wypędzeniem lub z innymi wymienionymi w ustawie przyczynami.

Po wejściu w życie nowych przepisów znacznie zwiększy się krąg uprawnionych do rekompensaty - zauważa "DGP".

d30yoyl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30yoyl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj