Trwa ładowanie...
d3ybqsx

Zadaniem instytucji państwa jest wspomagać rząd w sprawie wejścia Polski do strefy euro

31.05. Katowice (PAP) - Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek, że zadaniem wszystkich instytucji państwa, w tym przyszłego...
Share
d3ybqsx

31.05. Katowice (PAP) - Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek, że zadaniem wszystkich instytucji państwa, w tym przyszłego prezydenta i obecnego parlamentu, jest wspomagać rząd w sprawie wejścia Polski do strefy euro.

"Dzisiaj jesteśmy skłonni czerpać głównie korzyści z faktu członkowstwa w Unii Europejskiej w wymiarze doraźnym - także pieniędzy związanych z powodzią, na co bardzo liczymy, jako kraj. Bo to daje poczucie bezpieczeństwa i poczucie funkcjonowania w logicznym, solidarnym systemie europejskim" - podkreślił Komorowski podczas II Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zaznaczył, że wyzwaniem dla Polski jest pytanie związane z wejściem do strefy euro.

d3ybqsx

"Rząd zdeklarował gotowość działania tak, aby w terminie od 2014 do 2016 (...) podjąć decyzję o wejściu Polski do strefy euro. Zadaniem wszystkich instytucji państwa, przyszłego prezydenta, obecnego parlamentu jest wspomagać determinację rządu, aby te terminy mogły być w pełni skorelowane z tym, co dzieje się dobrego w gospodarce europejskiej, z tym, co uda się utrzymać w gospodarce polskiej" - podkreślił.

Dodał, że temu ma również służyć stabilizacja Narodowego Banku Polskiego, aby bank centralny mógł przygotować dobrze polską walutę także do odnalezienia polskiego miejsca w strefie euro. Ocenił, że "pierwszym i najważniejszym zadaniem prezesa NBP będzie przygotowanie tej cząstki państwa polskiego, która odegra istotną rolę w momencie wchodzenia do strefy euro".(PAP)

dol/ la/ jbr/ asa/

d3ybqsx

Podziel się opinią

Share
d3ybqsx
d3ybqsx