Zadyszka popytu na finiszu - komentarz po sesji

Poniedziałkowa dalsza poprawa sentymentu na światowych rynkach finansowych została od rana wykorzystana przez GPW do kontynuacji piątkowego odreagowania. Chwilowy brak istotnych zagrożeń na poziomie zarówno globalnym, jak i lokalnym pozwolił naszym głównym barometrom nadbić piątkowe maksima i wygenerować przed południem niespełna jednoprocentowe wzrosty.

Zadyszka popytu na finiszu - komentarz po sesji
Źródło zdjęć: © GPW

Dzięki temu udało się zneutralizować negatywne luki bessy powstałe jeszcze na czwartkowej sesji. Wsparciem dla kupujących okazał się również rynek walutowy, gdzie doszło do osłabienia dolara między innymi względem euro i złotego. Przyzwoitej skali wzrosty w Warszawie nie zostały jednak dostatecznie wsparte obrotami, których wartość od początku sesji pozostawała jednym z kluczowych mankamentów osłabiających pozytywną wymowę wspinaczki href="http://finanse.wp.pl/isin,PL9999999995,notowania-podsumowanie.html">WIG-uWIG-u (Zobacz zmiany indeksu») oraz href="http://finanse.wp.pl/isin,PL9999999987,notowania-podsumowanie.html">WIG20WIG20 (Zobacz notowania indeksu »). I właśnie brak istotnego zaangażowania kupujących sprawił, że w ostatniej fazie notowań pojawiały się wyraźne problemy z utrzymaniem wzrostu. Podaż koszykowa do końca pacyfikowała próby podciągania
rynku do tego stopnia, że na finiszu WIG20 zyskał zaledwie symboliczne 0,12 procent. Dzięki lepszej postawie średniaków WIG wypadł lepiej i wzrósł o 0,44 procent.

Ograniczona wartość obrotu (550 mln zł) i słaby finisz nie przeszkodziły wybranym blue chipom zanotować pozytywnych zmian cen. W tym gronie znalazły się akcje href="http://finanse.wp.pl/isin,PLKGHM000017,notowania-podsumowanie.html">KGHM-uKGHM-u (Zobacz notowania spółki ») (1,4%), Lotos (1,5%), mBanku (1,4%), Energi (1,2%), PKNOrlen (0,9%), LPP (3,9%) oraz Eurocashu (3%), który otrzymał zgodę UOKiK na kolejną akwizycję sieci handlowej. Dobre przez większość dnia nastroje nie przekonały z kolei akcji Orange (-3,7%), PKO BP (-1,2%), Synthosu (-2,4%), Tauronu (-1,9%) oraz budujących bazę pod mocniejsze odbicie walorów JSW (0,1%).

O ile za akcjami największych spółek bez problemu nadążały walory giełdowych średniaków, o tyle maluchy miały już ewidentnie problemy z dotrzymaniem kroku liderom. Dało to o sobie znać w zestawieniu indeksów, gdzie porównanie mWIG40 (1,32%) z WIG250 (0,49%) ewidentnie potwierdzało wspomnianą dysproporcję. W gronie tych pierwszych na uwagę zasłużyły BHW (2,8%), Millennium (3,1%), Netia (2,9%), Emperia (3,8%), Amrest (2,2%), Echo (3%), Forte (3%), Neuca (2%), PKP Cargo (2%), w drugiej zaś Groclin (7%), Eko Eksport (5,8%), Eurotel (5,6%), Radpol (5%), LCCorp (5%), Amika (3,2%), Bytom (5,8%), Indygo (4%) oraz Duon (4,7%).

Umiarkowanie pozytywnie wystartował handel debiutującej dzisiaj na parkiecie spółki Polwax. Ten czołowy europejski producent produktów parafinowych rozpoczął przygodę z giełdą bez fajerwerków, bo od wzrostu kursu 1,3 procent w stosunku do ceny emisyjnej.

Średnio udanie rozpoczęty tydzień tylko nieznacznie poprawia nastroje inwestorom i niekoniecznie pobudza apetyt na kolejne pozytywne rozstrzygnięcia. Ograniczona skala obrotu i końcowy odwrót kupujących największe spółki nie pozwala w moim odczuciu na nadmierny optymizm. Niemniej jednak należy pamiętać, iż zatrzymanie czwartkowej przeceny WIG-u w rejonie wsparcia 53450 punktów daje nieco czasu stronie popytowej na zebranie sił. Powstrzymanie sprzedających na WIG20 w rejonie 2430 punktów również odsuwa przynajmniej na trochę w czasie testowanie przez podaż kolejnych istotnych poziomów wsparć 2410 i 2370 punktów. Przy ewentualnym utrzymaniu inicjatywy ze strony kupujących na kolejnych sesjach warto zwrócić uwagę na obszar 2510 i 55 000 punktów odpowiednio na WIG20 i WIG-u.

Kierunek i tempo zmian GPW dyktowane będą jednak w nadchodzącym tygodniu zza oceanu, gdzie główne indeksy będą po korekcie próbowały ponownie wrócić w okolice szczytów trwającej tam pięć lat hossy. Ich ewentualna porażka może negatywnie wpłynąć na zachowanie również warszawskiego parkietu, dla którego środowa decyzja RPP obniżająca stopy procentowe może się w tej sytuacji okazać na przestrzeni kolejnych tygodni mało istotna.

Paweł Kubiak
Makler DM BZ WBK S.A.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)