Zakaz handlu. Dwie najbliższe niedziele będą handlowe

Dwie najbliższe niedziele to czas przerwy w zakazie handlu. 26 sierpnia oraz 2 września sklepy będą otwarte. Są to wyjątki, na które pozwala ustawa.

Zakaz handlu. Dwie najbliższe niedziele będą handlowe
Źródło zdjęć: © East News

Ustawa o zakazie handlu weszła w życie 1 marca tego roku. Prawo przewiduje pewne wyjątki od zakazu. Zakupy można robić m.in. w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

We wrześniu będą to 2 i 30 dzień miesiąca, w październiku 7 i 28, a w listopadzie 4 i 25.

OGLĄDAJ: Jak sobota to... dyskont. Małe sklepy ofiarą zakazu handlu

W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

Od przyszłego roku wyjątków będzie mniej. Handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Do sklepów będziemy mogli się wybrać tylko w 15 niedziele w całym roku.

Z kolei od 2020 roku ograniczenie handlu będzie jeszcze większe - zakaz ma obowiązywać we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Chodzi o dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Obostrzeń będzie więcej. W Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy do godz. 14.

Zdaniem ekspertów, wolne od handlu niedziele nie odbiły się negatywnie na obrotach sklepów. Prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski powiedział, że ucierpiały jedynie duże centra handlowe, natomiast dyskonty doszły już do perfekcji, jeżeli chodzi o przypominanie klientom, że należy zakupy zrobić w sobotę, przed wolną od handlu niedzielą.

Przypomnijmy, że niektóre punkty są wyłączone spod zakazu. Przywilej obowiązuje m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, placówkach pocztowych.

Złamanie zakazu handlu w niedziele może być bolesne finansowo. Grozi za to kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Sprzedawcy, którzy będą nagminnie łamać prawo mogą nawet dostać ograniczenia wolności.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (57)