Zakładają firmy na potęgę. "Chcą zostać w Polsce dłużej"
W 2023 roku Ukraińcy zarejestrowali w Polsce ponad 30 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. To o dwie trzecie więcej niż rok wcześniej - informuje "Rzeczpospolita".
Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, opracowanych przez "Rzeczpospolitą", pod koniec 2022 r., po napaści Rosji na Ukrainę, szybko zaczęła rosnąć liczba firm rejestrowanych w naszym kraju przez Ukraińców.
Czują się tu lepiej i bezpieczniej, więc wiążą z naszym krajem swoją przyszłość – mówią eksperci w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czekają nas głodowe emerytury. To problem ekonomiczny, nie demograficzny - Biznes Klasa #14
"Tempo wzrostu liczby tych rejestracji stale przyspiesza i w drugiej połowie 2023 r. przekraczało nawet 2,8 tys. firm miesięcznie. W całym 2023 r. Ukraińcy zarejestrowali u nas ponad 30 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, o dwie trzecie więcej niż rok wcześniej" – zauważa dziennik.
Jak wylicza, już więcej niż co dziesiąta taka firma rejestrowana w Polsce w zeszłym roku należała do Ukraińców. "W sumie w latach 2022–2023 uruchomili oni w naszym kraju niemal 50 tys. jednoosobowych działalności" – dodaje gazeta.
Mocny wzrost liczby rejestrowanych przez Ukraińców firm świadczy o tym, że myślą oni o pozostaniu u nas na dłużej – mówi "Rzeczpospolitej" Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Większość firm zakładanych w Polsce przez naszych sąsiadów zza wschodniej granicy działa w branży budowlanej. Na drugim miejscu znajdują się firmy informatyczne, a na trzecim - handlowe - podaje dziennik.
Najwięcej firm rejestrowanych było w województwie mazowieckim, a na kolejnych miejscach znalazły się: dolnośląskie, małopolskie i pomorskie.
Cudzoziemcy zakładają firmy
Według danych ZUS pod koniec 2023 r. w Polsce ponad 46 tys. cudzoziemców prowadziło działalność gospodarczą. Rok temu było to 28,3 tys. osób, a pod koniec 2018 r. zaledwie 18 tys. Ogółem w ZUS ubezpieczonych jest blisko 16,2 mln osób, z czego 6,9 proc. (1,1 mln) to obcokrajowcy.
Najwięcej płatników wskazało obywatelstwo ukraińskie. Drugą, co do liczebności, grupą, która podejmuje inicjatywę w prywatnym sektorze, są Białorusini – 9034 osoby, a trzecią płatnicy deklarujący obywatelstwo wietnamskie – 1154 zgłoszenia. Na dalszym miejscach są osoby, które wskazały obywatelstwo rosyjskie – 1030, niemieckie – 918, włoskie – 800, bułgarskie – 769 obywateli oraz brytyjskie – 738 osób.