Trwa ładowanie...

Zakupy po nowemu. Największe markety inwestują w rewolucyjny format

Pomysł dyskontów convenience powoli staje się faktem, a największe sieci handlowe w Polsce nie próżnują, by czym prędzej wdrożyć rozwiązanie również u siebie. Biedronka już w ten format inwestuje, a Aldi i Netto także widzą w nim duży potencjał na rozwój swoich placówek.

Biedronka jest pionierem sklepów typu convenience w Polsce Biedronka jest pionierem sklepów typu convenience w Polsce Źródło: PAP
dv17w6j
dv17w6j

Dyskontów w Polsce przybywa z każdym rokiem. Z analiz PRM wynika, że w latach 2010-2014 ich liczba zwiększała się o 200-300 rocznie, a w okresie 2015-2019 o ponad 100. W 2020 r. przyrost ponownie przekroczył 200 sklepów, z czego ponad połowę tej liczby wygenerowała sieć Biedronka.

Sklepy po nowemu

Co istotne, duża część dyskontów zaczyna stylizować się na supermarkety, oznacza to inny dobór asortymentu i zmiany w wyglądzie samych placówek, które stają się coraz bardziej nowoczesne. Ponadto sieci tego typu rozwijają i testują nowe formaty sklepów, które można śmiało określić mianem dyskontów convenience - podaje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Pierwsza była Biedronka. Plany rozwoju tej sieci już w 2019 r. zakładały, że blisko połowa nowych sklepów (50 ze 110) będzie miała mniejszy format. Jak podaje portal, podobny ich udział został założony w strategii na rok 2021.

Rozwiązanie zakłada tworzenie sklepów w formacie "ultra mini". Wszystko to z myślą o lokalizacjach w dużych miastach. Placówki, które działają w jego ramach, mają średnio 330 mkw.

Ilona Łepkowska o zanzibarskich wakacjach celebrytek: "Nie skorzystałabym nawet za darmo"

Pozostałe sieci też nie próżnują

Z pomysłu stara się czerpać również Aldi. Pierwsze próby sieci miały miejsce w Szwajcarii, gdzie w styczniu 2019 r. uruchomiono placówkę o powierzchni 240 mkw. z ofertę ograniczoną do 1 tys. produktów.

dv17w6j

Mniejszy format dyskontów testuje także Netto w Polsce. Pierwsza placówka sieci w tym formacie wystartowała już w kwietniu 2021 r. w Szczecinie. Jej powierzchnia jest porównywalna do Biedronek Ultra Mini (oscyluje w granicach 300 mkw.). Rozwiązanie zostało stworzone z myślą o dużych ośrodków miejskich, stąd też jego nazwa − City.

Co ciekawe, choć na rynek convenience spogląda również Grupa Schwarz, właściciel sieci Lidl oraz Kaufland, póki co spółka nie znalazła sposobu, by wdrożyć rozwiązanie w naszym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dv17w6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv17w6j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj