Trwa ładowanie...

Zakupy - tylko w małych sklepach i na stacji

W święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, popularnie zwane Matki Boskiej Zielnej, większość sklepów będzie zamknięta.

Zakupy - tylko w małych sklepach i na stacjiŹródło: AFP
d388wfn
d388wfn

Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy przypomina, że obowiązuje zakaz handlu, który dotyczy pracowników, ale nie właścicieli.

- Tak, jak podczas poprzednich świąt, zamknięte będą super- i hipermarkety, ale czynne będą małe sklepiki, gdzie za ladą staną właściciele - tłumaczy Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy.

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy za złamanie zakazu handlu w święta mogą nałożyć grzywnę w wysokości od 1 do 2 tys. zł. W szczególnych przypadkach złamanie zakazu może zostać potraktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym zagrożonym karą nawet do 30 tys. zł.

Jak dodaje Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy, wystarczy zgłosić taką sytuację, a inspektorzy będą interweniować.

Bez przeszkód będzie można kupić paliwo i leki, gdyż stacje paliw i apteki są traktowane jako instytucje wyższej użyteczności publicznej. Zakaz pracy nie dotyczy też wszelkich placówek gastronomicznych czy hoteli.

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, w ubiegłym roku zakaz pracy w święta złamało 106 pracodawców wobec ponad 360 pracowników.

d388wfn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d388wfn