Trwa ładowanie...

Zamach w Brukseli. Zobacz, reakcje na rynku walut

Tuż po pojawieniu się informacji o zamachach w Brukseli, na wykresie można zauważyć gwałtowny skok notowań euro.

Share
Zamach w Brukseli. Zobacz, reakcje na rynku walut
Źródło: Fotolia
d3dldbp

Gwałtowny skok notowań złotego w stosunku do euro odnotował rano rynek walutowy. Po kilku godzinach od zamachów w Brukseli inwestorzy się nieco uspokoili, a notowania euro wracają w okolice wcześniejszych poziomów.

Tuż po pojawieniu się informacji o zamachach w Brukseli, na wykresie można zauważyć gwałtowny skok notowań euro. Waluta ta najpierw gwałtownie podrożała, po czym jej kurs mocno spadł do poziomu 4,255 zł. Na półmetku środowej wtorkowej sesji, cena europejskiej waluty wynosi prawie 4,26 zł.

Zobacz, jak zmieniały się notowania euro w stosunku do złotego we wtorek

- Seria zamachów terrorystycznych przeprowadzona na lotnisku i w metrze w Brukseli popsuła we wtorek rano nastroje na rynkach finansowych, prowadząc do wzrostu awersji do ryzyka, a pośrednio wpływając również na osłabienia złotego. Polska waluta nieznacznie traci na wartości w relacji do dolara, euro i szwajcarskiego franka, umacniając się jedynie do funta - komentuje Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets.

d3dldbp

Przed południem cena dolara wzrosła do poziomu 3,81 zł, tymczasem jeszcze nad ranem kosztował on 3,78 zł. Po kliku godzinach od zamachu, amerykańska waluta jest ponownie wyceniana na mniej niż 3,8 zł. Podobny skok notowań obserwowaliśmy na rynku franka szwajcarskiego, który przebił poziom 3,92 zł, a teraz kosztuje około 3,9 zł.

Ucieczka do "bezpiecznej przystani"

Inwestorzy europejscy po informacji o zamachach nieco odwrócili się od euro. Od rana mocno na wartości spadają notowania europejskiej waluty w stosunku do franka szwajcarskiego. Kurs EUR/CHF spadł do poziomu 1,08, czyli najniższego poziomu od 4 marca. Oznacza to, że frank szwajcarski jest mocniejszy.

Notowania pary EUR/CHF we wtorek

- Z punktu widzenia rynków finansowych wtorkowe zamachy są kolejnym czynnikiem, który może podkopać i tak już nie najlepsze fundamenty europejskiej gospodarki. Lista problemów z którymi boryka się Europa z każdym miesiącem się powiększa. Do zwykłych problemów gospodarczych, jak słaby wzrost i przedłużająca się deflacja, należy dołożyć problemy europejskich banków, czy związane z BREXIT-em ryzyko dezintegracji politycznej Unii Europejskiej i strefy euro, a teraz jeszcze ryzyko kolejnych zamachów - dodaje Marcin Kiepas.

d3dldbp

Podziel się opinią

Share
d3dldbp
d3dldbp