Trwa ładowanie...
d4ahjbc
waluty
19-02-2009 09:46

Zamiana polityki monetarnej w Polsce? Zmiana trendu na złotówce

W pierwszej części wczorajszego dnia poznaliśmy bardzo interesująca treść raportu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

d4ahjbc
d4ahjbc

Rynek zagraniczny

W pierwszej części wczorajszego dnia poznaliśmy bardzo interesująca treść raportu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Zgodnie z nią przedstawiciele tej instytucji co prawda jednogłośnie obniżyli koszt pieniądza do poziomu 1,0% najniższego w historii, jednak stwierdzili jednocześnie, że dalsza redukcja kosztów pieniądza nie przyniesie spodziewanego efektu pobudzenia gospodarki a w szczególności nie ułatwi dostępu do kredytów. Uzgodniono, że Bank Anglii zwróci się do brytyjskiego sekretarza Skarbu z prośbą o wyrażenie zgody na skup rządowych i korporacyjnych papierów dłużnych. Decyzja o zaprzestaniu obniżania stóp procentowych jest pierwszą tego typu pośród gospodarek grupy G7 i może wpłynąć na zmianę charakteru prowadzenia polityki monetarnej w Strefie euro czy krajach Europy Środkowo – wschodniej w tym w Polsce.

W dniu dzisiejszym nie poznamy żadnych istotnych informacji makroekonomicznych z Eurolandu, lecz wspólnej walucie zaszkodzić mogą obawy o wypłacalność niektórych krajów członkowskich, jednocześnie jednak wymuszony wzrost rentowności papierów dłużnych denominowanych w euro, co tradycyjnie zwiększa atrakcyjność waluty.

Popołudniu zza Oceanu napłyną raporty dotyczące tamtejszego rynku pracy oraz opublikowany zostanie kolejny indeks składowy wskaźnika ISM sektora przemysłowego. Krótkoterminowo informacje te nie będą stanowić wsparcia dla zielonego, podobnie jak wczorajsza zapowiedź czasowego wycofania się FED-u ze skupu amerykańskich obligacji skarbowych. W dniu wczorajszym optymizm wzbudził kolejny plan prezydenta Obamy nakierowany na pomoc kredytodawcom hipotecznym oraz na do finansowanie rządowych agencji gwarantowania kredytów mieszkaniowych, jednak spadek popytu na amerykańskie obligacje po decyzji Banku Rezerw Federalnych może być decydujący i spowodować powrót kapitału na giełdę oraz deprecjację zielonego.

W średnim i długim terminie za scenariuszem wzrostowym na parze EUR/USD w dalszym ciągu przemawiają takie czynniki jak utrzymujący się dysparytet stóp procentowych (nawet jeśli w marcu nastąpi redukcja kosztów pieniądza w Eurolandzie to nadal bardziej atrakcyjna pod tym względem będzie wspólna waluta) oraz zdecydowanie większe zadłużenie publiczne Stanów Zjednoczonych w porównaniu do Strefy euro.

d4ahjbc

Rynek polski

Wczorajsze potwierdzenie przez rząd sprzedaży na rynku walutowym części otrzymanych środków unijnych oraz zapowiedź wejścia do systemu ERM II bez zmian w konstytucji poprawiło nastroje wokół naszej waluty, jednak nadal brak jest jednomyślności w szeregach rządowych i pośród przedstawicieli RPP, co będzie wpływało w krótkim terminie na wzmożoną nerwowość na rynku walutowym.

Bardzo istotne będą dzisiejsze informacje z polskiego sektora przemysłowego, gdyż to właśnie kiepskie raporty dotyczące produkcji przemysłowej w krajach naszego regionu były jednym z impulsów dynamicznego odpływu kapitału i osłabienia złotówki. Istnieje obawa, że powyżej wspomniany raport dotyczący styczniowej dynamiki produkcji przemysłowej oraz inflacji PPI zaszkodzi w krótkim terminie naszej walucie.

W średnim i długim terminie przeważy jednak przyszłotygodniowa decyzja RPP, która może ograniczyć skalę luzowania polityki monetarnej w Polsce, lub całkowicie powstrzymać się od dalszych obniżek, szczególnie że ostatnio byliśmy świadkami odczytów wskaźników inflacyjnych wskazujących na mniejszą od zakładanej dynamikę spadku presji inflacyjnej w naszym kraju oraz deklarację prezesa czeskiego banku centralnego, który wspomniał o możliwości podwyżek kosztów pieniądza u naszych południowych sąsiadów.

Pozytywny wpływ na naszą walutę może mieć również możliwe odreagowanie deprecjacji wspólnej waluty wobec dolara.

Polskie pary walutowe do decyzji RPP najprawdopodobniej kontynuować będą ruch na południe, jednak przy obecnym poziomie awersji do ryzyka oraz nerwowości na rynku walutowym należy ostrożnie obserwować rozwój sytuacji.

AMB Consulting

Tomasz Szecówka- analityk rynku walutowego

d4ahjbc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ahjbc