Trwa ładowanie...

Zamieszanie z czerwcową emeryturą. ZUS tłumaczy

Osoby, które planują w najbliższym czasie przejście na emeryturę, powinny celować w czerwiec. Świadczenia czerwcowe będą wyższe nawet o kilkaset złotych od tych przyznawanych w lipcu – wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

Świadczenia czerwcowe będą wyższe nawet o kilkaset złotych od tych przyznawanych w lipcu Świadczenia czerwcowe będą wyższe nawet o kilkaset złotych od tych przyznawanych w lipcu Źródło: Adobe Stock
d1nacnl

Po zmianach przepisów, które miały usunąć problem zaniżonych emerytur czerwcowych, okazało się, że są one wyższe niż w innych miesiącach. Jak informuje dziennik, przebiły ona nawet wysokość świadczeń przyznawanych w lipcu, który do tej pory był miesiącem najkorzystniejszym dla seniorów.

Kalkulator ZUS. Oto jak działa

"Rz" poprosiła ZUS o wyjaśnienie w tej sprawie. Zakład tłumaczy, że wyliczenia doradców emerytalnych mogą wprowadzać w błąd przyszłych emerytów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Zamiast szaleństw zaciskanie pasa. ZUS udostępnił najnowsze prognozy emerytalne

Jak tłumaczy rzecznik ZUS, kalkulator Zakładu pokazuje prognozowaną wysokość emerytury i bazuje na danych makroekonomicznych dostępnych w chwili wyliczania świadczenia.

d1nacnl

– Jednym z głównych elementów, które pozwalają dokonać prognozy, są wskaźniki przyszłych waloryzacji, nieznane w momencie dokonywania obliczeń – wyjaśnia Paweł Żebrowski. - Zależą one między innymi od prognozy demograficznej oraz założeń makroekonomicznych Ministerstwa Finansów przyjętych w danym momencie. Założenia te obejmują na przykład inflację, wzrost PKB czy realny wzrost wynagrodzeń w gospodarce, liczbę ubezpieczonych i stopę bezrobocia – dodaje.

Wyższe emerytury z powodu pandemii

Emerytura lipcowa jest niższa od czerwcowej z powodu niskiego szacunkowego wskaźnika waloryzacji, który jest przyjmowany w symulacji lipcowej emerytury. Powód? Założenia resortu finansów z okresu pandemii były pesymistyczne.

Tymczasem z danych ZUS wynika, że wskaźnik waloryzacji za 2021 r. oraz pierwszy kwartał 2022 r. będą wyższe od prognozowanych, co sprawi, że wyliczenie emerytury w lipcu będzie wyższe niż w maju czy czerwcu.

d1nacnl

Jak czytamy na łamach "Rzeczpospolitej", emerytury przyznawane od kwietnia 2022 r. do marca 2023 r. będą wyższe o kilka procent z powodu wyższej umieralności w okresie pandemii. Skróciła się bowiem oczekiwana długość życia osób osiągających wiek emerytalny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nacnl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nacnl