Trwa ładowanie...

Zamrożenie cen energii. Mija termin na składanie wniosków ws. utrzymania cen energii z 2018 r.

Wtorek będzie ostatnim terminem na składnie oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Wnioski złożyć muszą m.in. szpitale oraz jednostki sektora finansów publicznych. Spóźnialscy mogą "słono" przepłacić.

Zamrożenie cen energii. Mija termin na składanie wniosków ws. utrzymania cen energii z 2018 r.Źródło: East News
d2vcuch
d2vcuch

Jak wskazuje ustawa z grudnia 2018 r. odbiorcy końcowi energii elektrycznej, którzy są m.in. szpitalami oraz mikro i małymi przedsiębiorcami, mogą być, w drugim półroczu 2019 r., rozliczani według cen i stawek opłat za energię elektryczną, jakie były stosowane 30 czerwca 2018 roku.

Do wtorku 13 sierpnia muszą one jednak złożyć doświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej.

- Firma, która w zeszłym roku płaciła za prąd pok. 10 tys. zł, w tym roku zapłaci ok. 13-14 tys. zł – mówił w programie "Money. To się liczy” Krystian Derski z portalu wysokienapiecie.pl.

Zobacz: Zamrożenie cen energii. Płacimy za prąd więcej niż Czesi czy Niemcy. Były wicepremier tłumaczy dlaczego

– Wszystko dlatego, że większość firm energetycznych wprowadziła już nowe cenniki i rachunki już są wyższe. Natomiast zgodnie z najnowszą nowelizacją te firmy, które już zapłaciły więcej, otrzymają korekty faktur - dodał Derski.

"Zamrożenie cen energii. Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" obowiązuje:

  • mikro i małych przedsiębiorców;
  • szpitale.
  • jednostki sektora finansów publicznych (tj. jednostki samorządu terytorialnego, ich związków, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych);
  • inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

W przypadku gospodarstw domowych i innych odbiorców końcowych z grupy taryfowej G w całym roku 2019 obowiązują ceny z roku ubiegłego. Tym samym nie ma wymogu składania oświadczeń przez tych klientów.

Obowiązek złożenia oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej wynika z faktu, że przedsiębiorstwa obrotu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca końcowy jest np. jednostą sektora finansów publicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vcuch
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vcuch