Zamrożenie cen energii. Mija termin na składanie wniosków ws. utrzymania cen energii z 2018 r.
Wtorek będzie ostatnim terminem na składnie oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Wnioski złożyć muszą m.in. szpitale oraz jednostki sektora finansów publicznych. Spóźnialscy mogą "słono" przepłacić.
12.08.2019 15:56
Jak wskazuje ustawa z grudnia 2018 r. odbiorcy końcowi energii elektrycznej, którzy są m.in. szpitalami oraz mikro i małymi przedsiębiorcami, mogą być, w drugim półroczu 2019 r., rozliczani według cen i stawek opłat za energię elektryczną, jakie były stosowane 30 czerwca 2018 roku.
Do wtorku 13 sierpnia muszą one jednak złożyć doświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej.
- Firma, która w zeszłym roku płaciła za prąd pok. 10 tys. zł, w tym roku zapłaci ok. 13-14 tys. zł – mówił w programie "Money. To się liczy” Krystian Derski z portalu wysokienapiecie.pl.
– Wszystko dlatego, że większość firm energetycznych wprowadziła już nowe cenniki i rachunki już są wyższe. Natomiast zgodnie z najnowszą nowelizacją te firmy, które już zapłaciły więcej, otrzymają korekty faktur - dodał Derski.
"Zamrożenie cen energii. Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" obowiązuje:
- mikro i małych przedsiębiorców;
- szpitale.
- jednostki sektora finansów publicznych (tj. jednostki samorządu terytorialnego, ich związków, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych);
- inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
W przypadku gospodarstw domowych i innych odbiorców końcowych z grupy taryfowej G w całym roku 2019 obowiązują ceny z roku ubiegłego. Tym samym nie ma wymogu składania oświadczeń przez tych klientów.
Obowiązek złożenia oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej wynika z faktu, że przedsiębiorstwa obrotu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca końcowy jest np. jednostą sektora finansów publicznych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl