Trwa ładowanie...

Zamrożenie cen gazu. Sejm zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniu

Po cenach prądu, rząd zdecydował się na zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych w 2023 roku. Projekt w tej sprawie został przyjęty przez Radę Ministrów w ubiegły piątek, a w tę środę ma się nim zająć Sejm. Tak wynika z zapowiedzi złożonej przez minister klimatu i środowiska Annę Mokswę.

Zamrożenie cen gazu. Sejm zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniuZamrożenie cen gazu. Sejm zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniuŹródło: Adobe Stock
dgnbweo
dgnbweo

Anna Moskwa przypomniała podczas poniedziałkowej konferencji, że projekt ustawy został przyjęty przez rząd w piątek w trybie obiegowym - "w bardzo podobnym kształcie, w jakim był dyskutowany na wtorkowej Radzie Ministrów". - Znajduje się już w Sejmie, stąd też wiemy, że będzie na kolejnym posiedzeniu przedmiotem prac parlamentu - poinformowała. Według kalendarza zamieszczonego na stronie internetowej Sejmu najbliższe posiedzenie izby niższej parlamentu zaplanowane jest na środę 30 listopada.

Jak tłumaczyła minister Moskwa, ceny gazu mają zostać zamrożone na tegorocznym poziomie dla odbiorców indywidualnych i podmiotów wrażliwych: szkół, szpitali, uczelni, żłobków i "wszystkich innych podmiotów, które świadczą usługi, działalność wrażliwą". Taryfa na gaz dla tej grupy ma wynieść nieco ponad 200 zł za MWh. Minister przyznała, że w przyszłym roku wróci podatek VAT na gaz, więc rachunki pójdą i tak w górę - obecnie, w ramach tarczy antyinflacyjnej, jest on obniżony do zera. Rząd już wcześniej zapowiedział jednak, że część zapisów z "tarczy" w przyszłym roku przestanie obowiązywać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Złe wieści dla najuboższych Polaków. Ekonomista mówi o cenach w Polsce

Będzie dodatek dla najgorzej sytuowanych odbiorców

Minister dodała, też, że wszyscy, którzy będą się mieścili w progu dochodowym - w przypadku gospodarstw jednoosobowych to 2100 zł, a wieloosobowych 1500 zł - w swoim urzędzie gminy, "będą mogli otrzymać zwrot VAT-u w formie specyficznego dodatku gazowego w takim tempie, w jakim te faktury będą do rodzin wpływały".

dgnbweo

Jak wyjaśniła, będzie się to odbywało według schematu dodatku osłonowego. - Wnioski, które do końca października już wpływały do gmin, weryfikacja dochodów, to się niedawno stało, więc gminy będą mogły łatwo przeprowadzić ten proces i na bieżąco, po otrzymaniu środków od wojewodów, zwracać VAT tym wszystkim, którzy w tej grupie dochodowej się mieszczą - tłumaczyła.

Pomoc warta miliardy

Projekt ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r. zakłada, że koszt rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej oraz stawek dystrybucji paliw gazowych dla niektórych odbiorców paliw gazowych wyniesie w ok. 29 mld zł. W Ocenie Skutków Regulacji podano, że szacowana liczba gospodarstw domowych, którym przysługiwać będzie refundacja podatku VAT, wyniesie ok. 300 tysięcy. Koszt tej refundacji szacowany jest na ok. miliard złotych i określono go na podstawie maksymalnej ceny za paliwo gazowe wynoszącej 200,17 zł/MWh.

"Przyjęto, że średni koszt paliwa gazowego ponoszony przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się sprzedażą paliw gazowych do odbiorców objętych ochroną taryfową wyniesie około 615 zł/MWh" - czytamy.

W OSR podano dodatkowo, że w związku z nowymi zadaniami przewidywanymi w ustawie dla Prezesa URE, w projekcie przewidziano przeznaczenie dodatkowych środków finansowych na wykonywanie tych zadań w łącznej kwocie 21 mld 512 mln zł w latach 2023-2032.

dgnbweo

Jak poinformowała wcześniej kancelaria premiera w komunikacie, ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Przypomnijmy, że wcześniej rząd zamroził już ceny prądu dla gospodarstw domowych na 2023 rok, ale tylko do pewnego limitu zużycia. Co do zasady jest to nie więcej niż 2 megawatogodziny rocznie, natomiast w przypadku gospodarstw, w których są osoby niepełnosprawnością, jest to 2,6 MWh, a dla dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny - oraz dla rolników - 3 MWh. Osoby, które przekroczą te limity, będą płaciły więcej, ale rząd wprowadził przepisy, że będzie to maksymalnie 693 zł za megawatogodzinę.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgnbweo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgnbweo