Zarobki? 10 tysięcy za jedno zlecenie. To standard!

Sezon ślubny w pełni, nowożeńcy ten najważniejszy dzień chcą spędzić wyjątkowo. Ślub w chmurach, pod wodą, w ogrodzie czy stajni - to częste marzenia, które można zrealizować. Specjaliści w tej dziedzinie, zarabiają nawet 10 tys. złotych za zorganizowanie jednego ślubu.

Zarobki? 10 tysięcy za jedno zlecenie. To standard!
Źródło zdjęć: © Stock

Sezon ślubny w pełni, nowożeńcy ten najważniejszy dzień chcą spędzić wyjątkowo. Ślub w chmurach, pod wodą, w ogrodzie czy stajni - to częste marzenia, które można zrealizować. Specjaliści w tej dziedzinie zarabiają nawet 10 tys. złotych za zorganizowanie jednego ślubu.

Rynek agencji specjalizujących się w organizacji ślubów i wesel w naszym kraju istnieje zaledwie od kilku lat, ale prężnie się rozwija. Dzisiaj usługi konsultantów ślubnych, zwanych także wedding plennerami, stają się coraz bardziej popularne.

Teoretycznie konsultantem może zostać każdy. Do wykonywania tego zawodu niezbędne są jednak pewne predyspozycje. Trzeba być kreatywnym, dobrze zorganizowanym, komunikatywnym oraz zdyscyplinowanym. Doświadczony wedding plenner, niczym psycholog potrafi wysłuchać, doradzić, zaproponować najlepsze rozwiązania. Bardzo przydaje się umiejętność wczuwania w potrzeby klientów i zmysł obserwacji.

- Niedawno byłam na ślubie przyjaciół - opowiada Justyna Grochulczyk - przyjęcie odbyło się w barokowym pałacyku i w takim też stylu. Grała barokowa muzyka, obsługa występowała w strojach z epoki. Niektórzy goście również wypożyczyli dla siebie odpowiednie przebrania. Było po prostu pięknie, jak w bajce. Rozumiem, że organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga wiele zachodu, oni skorzystali z usług konsultanta weselnego. To dobry pomysł. Mnie marzy się przyjęcie weselne na wodach mazurskiego jeziora. Wspólnie z narzeczonym planujemy wynająć statek pasażerski do tego celu, ale tym zajmie się firma organizująca wesela. Ani ja, ani mój przyszły mąż nie mamy czasu, aby organizować przyjęcie. Nie chcę brać urlopu, aby biegać i załatwiać sprawy. Taka firma może zorganizować wszystko, łącznie z miejscami parkingowymi. Dla nas nie liczą się koszty, chcemy, aby ślub był wyjątkowy, taki żebyśmy go wspominali z zachwytem przez całe życie.

Konsultant zajmuje się kompleksową organizacją ślubu i przyjęcia weselnego, łącznie z wyborem sukni, znalezieniem sali weselnej i zespołu muzycznego. Możliwa jest także organizacja zaręczyn, wieczorów panieńskich czy kawalerskich. Wszystko zależy to od tego, czego oczekuje przyszła młoda para. Bywa, że narzeczeni zgłaszają się zaledwie z ogólnym zarysem ślubu, a konsultant ma uaktywnić swoją inwencję twórczą, aby ten jeden z najważniejszych dni w życiu zyskał piękną oprawę.

Konsultantowi ślubnemu w pracy niejednokrotnie towarzyszą nerwy, osoba wykonująca ten zawód powinna być odporna na pracę w dużym stresie. W tym fachu niezwykle istotna jest elastyczność, również związana z godzinami pracy, które są ruchome, często zdarzają się wyjazdy i konieczność pobytu poza domem. Zorganizowanie wesela trwać może od siedmiu miesięcy do roku. Bywają terminy krótsze, zależy od kontaktów konsultanta z podwykonawcami usług. Zwiększony czas pracy przypada na wiosnę, lato i wczesną jesień. Zdarza się wówczas, że w ciągu miesiąca konsultant musi przygotowywać nawet osiem weselnych przyjęć.
Polecamy: Jak wygląda idealny pracownik?

Wynagrodzenie stanowić może prowizja od ślubno - weselnego budżetu. Zazwyczaj jest to od 10 do 30 proc. weselnych wydatków. Innym sposobem wynagrodzenia jest konkretna suma za pakiet usług realizowanych przez konsultanta ślubnego.

W zależności od tego, jaką kwotę narzeczeni są gotowi przeznaczyć na organizację przyjęcia lub jaki jest zakres obowiązków konsultanta, może on zarobić od 5 do 11 tys. zł brutto za wesele. Część firm pobiera dodatkową opłatę za pracę konsultanta w dniu uroczystości. Wówczas stawka wynosi od 35 zł wzwyż za każdą przepracowaną godzinę.

Od kilku lat działa Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych. Zrzesza ono 23 firmy zajmujące się kompleksową obsługą ślubów i wesel. Stowarzyszenie zajmuje się także organizacją kursów i szkoleń skierowanych do konsultantów ubiegających się o pracę, chcących założyć swoją działalność gospodarczą, a także do tych, którzy pracują już w zawodzie i chcą zwiększyć swoje kwalifikacje. By stać się członkiem stowarzyszenia, trzeba zorganizować i udokumentować co najmniej 20 przyjęć weselnych.

Beata Kania, AS, WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)