Trwa ładowanie...

Zarobki posłów na świecie. Na którym miejscu jest Polska?

Wynagrodzenia podstawowe członków parlamentu w różnych krajach są zróżnicowane. Ich porównania dokonała Niezależna Komisja ds. Standardów Parlamentarnych (IPSA) w Wielkiej Brytanii

Share
Zarobki posłów na świecie. Na którym miejscu jest Polska?
d1u5gpk

Warto również przyjrzeć się wartości wynagrodzenia posłów w relacji do średniego rocznego wynagrodzenia w danym kraju. W tym zestawieniu również przodują japońscy parlamentarzyści. Ich wynagrodzenie jest ponad pięciokrotnie wyższe, aniżeli wynosi średnia płaca w tym kraju. Mniej niż wynosi średnia krajowa otrzymują natomiast szwajcarscy parlamentarzyści. Wysokość wynagrodzenia polskich posłów stanowi prawie trzy średnie krajowe. – Warto zaznaczyć, że wynagrodzenia tego rzędu otrzymuje mniej niż 3 proc. wszystkich zatrudnionych Polaków, a mniej więcej dwóch na trzech obywateli naszego kraju otrzymuje płace niższe od średniej krajowej - komentuje Plens.

Czy to całkowite zarobki parlamentarzystów? Uposażenie poselskie wynosi obecnie 9 892 zł 30 gr. brutto. – Na dodatkowe zarobki mogę liczyć przewodniczący i ich zastępcy zasiadający w komisjach, którzy otrzymują 10-20 proc. dodatek zależny od rodzaju komisji i stanowiska. Uposażenie oraz dodatki, o których wyżej mowa są traktowane jako wynagrodzenie ze stosunku pracy. Posłom przysługuje również dieta (czyli środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju) w wysokości 25 proc. uposażenia – a wiec 29 677 PLN rocznie. Co więcej, kwota ta jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych - komentuje ekspert.

d1u5gpk

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

Redakcja portalu
wynagrodzenia.pl

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d1u5gpk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u5gpk
d1u5gpk