Trwa ładowanie...

Zasiłek opiekuńczy. Jak długo będzie można pobierać świadczenie?

W myśl przepisów rządowego rozporządzenia dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Nawet jeśli żłobek zostanie otwarty, ale nie będzie mógł zapewnić opieki wszystkim dzieciom, wówczas rodzicom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy. Jak długo będzie można pobierać świadczenie?Źródło: Getty Images
d1buaxq
d1buaxq

Zasiłek opiekuńczy. Jak długo będzie można pobierać świadczenie?

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał również rodzicom tych dzieci, którzy nie zdecydują się posłać swoich pociech do żłobka czy przedszkola. Przypomnijmy, że do tej pory okres pobierania świadczenia był przedłużany wraz z momentem ogłaszania przez rząd przesunięcia zakazu funkcjonowania placówek oświatowych o kolejne tygodnie.

Obejrzyj:

Jak tłumaczył resort rodziny, pracy i polityki społecznej, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać również w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez wymienione placówki z powodu czasowego ograniczenia ich funkcjonowania w związku z COVID-19, oraz również w przypadku, gdy, ubezpieczony podejmie decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

d1buaxq

Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje świadczenie?

Zasiłek opiekuńczy w zmienionym kształcie stanowi odpowiedź na zamknięcie placówek oświatowych przez rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa. Nie wszyscy mają jednak prawo do skorzystania z tego świadczenia.

Przypomnijmy również, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym rodzicom bądź opiekunom prawnym dzieci do lat 8., którzy nie mogą zapewnić opieki w związku z zamknięciem przez COVID-19 żłobków, przedszkoli lub szkół. Ze świadczenia dodatkowo mogą skorzystać rodzice starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w wymiarze 14 dni i nie wlicza się do limitu 60-dniowego zasiłku opiekuńczego. Okres 14 dni obowiązuje bez względu na liczbę posiadanych dzieci.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1buaxq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1buaxq