Zastanawiasz się nad studiami w USA? Sprawdzamy koszty
Według danych zebranych przez US News & World Report średnie czesne w amerykańskich prywatnych uczelniach wzrosło w zeszłym roku o około 4 proc. do prawie 40 tys. dolarów rocznie - informuje CNN. Ile zapłacimy za studia w USA?
22.07.2023 12:20
Według danych zebranych przez US News & World Report , w przypadku publicznej szkoły stanowej koszt ten wyniósł 10,5 tys. dolarów, czyli ok. 41,5 tys. zł, co stanowi roczny wzrost o 0,8 proc. dla uczniów w stanie i około 1 proc. dla uczniów spoza stanu. Jeśli zastanawiamy się nad elitarnymi uczelniami, cena znacznie wzrosła.
Uniwersytet Harvarda pobiera czesne i opłaty w wysokości 57,2 tys. dolarów rocznie od studentów studiów licencjackich. Po dodaniu mieszkania, żywności, książek i innych kosztów utrzymania, Harvard informuje, że jest to koszt około 95,4 tys. dolarów rocznie, czyli ok. 376 tys. zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Studia dla wybranych. Koszty studiowania w USA znacząco wzrosły
Jak donosi portal, według raportu Georgetown University Center on Education and the Workforce, w latach 1980-2020 średnia cena czesnego, opłat, zakwaterowania i wyżywienia na studiach licencjackich wzrosła o 169 proc. Po uwzględnieniu inflacji czesne w college'ach wzrosło o 747,8 proc.od 1963 r., jak wynika z danych Education Data Initiative. To mocno przewyższa wzrost płac.
Raport wykazał, że w tym samym 40-letnim okresie zarobki pracowników w wieku od 22 do 27 lat wzrosły tylko o 19 proc .
Szkoły flagowe konkurują o utalentowanych uczniów i rodziny, które są w stanie zapłacić cenę naklejki. Te rodziny nie mają problemu z wypisaniem tego czeku i są skłonne wydać więcej w zamian za luksusowe usługi i dobrze utrzymane kampusy. Oni chcą małych klas, chcą ładnych akademików, chcą dobrego jedzenia – powiedziała Catharine Hill, ekonomistka z edukacyjnej organizacji non-profit Ithaka S&R i była przewodnicząca Vassar College, dla seriwsu.
Dlaczego studia są coraz droższe?
Studia za granicą wiążą się z ogromnymi kosztami, a powodem tego stanu rzeczy są m.in. spadek dotacji państwowych, wysokie płace dla kadry wykwalifikowanych pracowników w USA, bowiem wciąż potrzebni są profesorowie z drogimi stopniami naukowymi, czy walka o najbardziej zamożnych studentów i ich rodziny.
Przeciętny student prywatnej czteroletniej uczelni zapłacił w zeszłym roku 32,8 tys. dolarów za czesne, zakwaterowanie i wyżywienie. Po uwzględnieniu inflacji rzeczywista cena płacona za prywatne studia spadła o 11proc. w ciągu ostatnich pięciu lat, zgodnie z danymi College Board . Zgodnie z ostatnią analizą NEA, w latach 2020-2021 państwowe finansowanie szkolnictwa wyższego spadło w 37 stanach średnio o 6 proc.
Oznacza to, że kolegia i uniwersytety muszą polegać na studentach, aby pokryli koszty studiów, a ci studenci pożyczają, aby to zrobić - napisała NEA w raporcie .
Według ostatnich badań przeprowadzonych przez American Council of Trustees and Alumni uczelnie wydają obecnie więcej na usługi administracyjne i luksusy niż kiedykolwiek w przeszłości. Ten rodzaj wydatków wzrósł o 29 proc. w latach 2010-2018, w porównaniu do 17 proc. wzrostu wydatków na kadrę instruktorską, czytamy w CNN.