Zastanawiasz się nad studiami w USA? Sprawdzamy koszty
Według danych zebranych przez US News & World Report średnie czesne w amerykańskich prywatnych uczelniach wzrosło w zeszłym roku o około 4 proc. do prawie 40 tys. dolarów rocznie - informuje CNN. Ile zapłacimy za studia w USA?
Według danych zebranych przez US News & World Report , w przypadku publicznej szkoły stanowej koszt ten wyniósł 10,5 tys. dolarów, czyli ok. 41,5 tys. zł, co stanowi roczny wzrost o 0,8 proc. dla uczniów w stanie i około 1 proc. dla uczniów spoza stanu. Jeśli zastanawiamy się nad elitarnymi uczelniami, cena znacznie wzrosła.
Uniwersytet Harvarda pobiera czesne i opłaty w wysokości 57,2 tys. dolarów rocznie od studentów studiów licencjackich. Po dodaniu mieszkania, żywności, książek i innych kosztów utrzymania, Harvard informuje, że jest to koszt około 95,4 tys. dolarów rocznie, czyli ok. 376 tys. zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska inicjatywa pomocy ukraińskiej młodzieży. "Chcemy rozszerzyć projekt na inne kraje"
Studia dla wybranych. Koszty studiowania w USA znacząco wzrosły
Jak donosi portal, według raportu Georgetown University Center on Education and the Workforce, w latach 1980-2020 średnia cena czesnego, opłat, zakwaterowania i wyżywienia na studiach licencjackich wzrosła o 169 proc. Po uwzględnieniu inflacji czesne w college'ach wzrosło o 747,8 proc.od 1963 r., jak wynika z danych Education Data Initiative. To mocno przewyższa wzrost płac.
Raport wykazał, że w tym samym 40-letnim okresie zarobki pracowników w wieku od 22 do 27 lat wzrosły tylko o 19 proc .
Szkoły flagowe konkurują o utalentowanych uczniów i rodziny, które są w stanie zapłacić cenę naklejki. Te rodziny nie mają problemu z wypisaniem tego czeku i są skłonne wydać więcej w zamian za luksusowe usługi i dobrze utrzymane kampusy. Oni chcą małych klas, chcą ładnych akademików, chcą dobrego jedzenia – powiedziała Catharine Hill, ekonomistka z edukacyjnej organizacji non-profit Ithaka S&R i była przewodnicząca Vassar College, dla seriwsu.
Dlaczego studia są coraz droższe?
Studia za granicą wiążą się z ogromnymi kosztami, a powodem tego stanu rzeczy są m.in. spadek dotacji państwowych, wysokie płace dla kadry wykwalifikowanych pracowników w USA, bowiem wciąż potrzebni są profesorowie z drogimi stopniami naukowymi, czy walka o najbardziej zamożnych studentów i ich rodziny.
Przeciętny student prywatnej czteroletniej uczelni zapłacił w zeszłym roku 32,8 tys. dolarów za czesne, zakwaterowanie i wyżywienie. Po uwzględnieniu inflacji rzeczywista cena płacona za prywatne studia spadła o 11proc. w ciągu ostatnich pięciu lat, zgodnie z danymi College Board . Zgodnie z ostatnią analizą NEA, w latach 2020-2021 państwowe finansowanie szkolnictwa wyższego spadło w 37 stanach średnio o 6 proc.
Oznacza to, że kolegia i uniwersytety muszą polegać na studentach, aby pokryli koszty studiów, a ci studenci pożyczają, aby to zrobić - napisała NEA w raporcie .
Według ostatnich badań przeprowadzonych przez American Council of Trustees and Alumni uczelnie wydają obecnie więcej na usługi administracyjne i luksusy niż kiedykolwiek w przeszłości. Ten rodzaj wydatków wzrósł o 29 proc. w latach 2010-2018, w porównaniu do 17 proc. wzrostu wydatków na kadrę instruktorską, czytamy w CNN.