Zaszaleli z nazwą alkoholu. Polski urząd nie zgodził się na zarejestrowanie znaku towarowego

Fantazja przedsiębiorców nie zna granic. Granice stawia za to Urząd Patentowy. Tak jak w przypadku znaku towarowego, który miał zostać zarejestrowany w kategorii alkoholi.

Zaszaleli z nazwą alkoholu. Polski urząd nie zgodził się na zarejestrowanie znaku towarowego
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski
Patryk Skrzat

18.04.2018 | aktual.: 18.04.2018 10:19

Chwytliwa nazwa to klucz do sukcesu w biznesie. Czasami jednak przedsiębiorców fantazja ponosi aż za daleko. Ciekawostką z pracy Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej podzielił się na Facebooku rzecznik patentowy Tomasz Rychlicki.

Jak podaje, ktoś podjął próbę zastrzeżenia znaku słowno-graficznego "Dupeczka". Wnosząc o zastrzeżenie znaku należy podać również, jakiej klasy produktów ma dotyczyć. W tym wypadku była to klasa 33, czyli gama produktów alkoholowych.

Tym razem autorowi znaku nie udało się przeforsować swojego pomysłu. Urząd odmówił rejestracji. "Przepisy prawa własności przemysłowej wyłączają możliwość udzielenia prawa ochronnego na znaki towarowe, które są sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami" - wyjaśnia Tomasz Rychlicki.

Co to jest znak towarowy?

Jak wyjaśnia Urząd Patentowy RP, "znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny (w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy), jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa".

Co daje zarejestrowanie znaku towarowego?

Zarejestrowany znak towarowy jest chroniony prawem. Jak wyjaśniają urzędnicy, "prawo ochronne na znak towarowy jest skutecznym narzędziem obrony w przypadku naruszenia praw do takich oznaczeń i wszelkich sporów sądowych".

Jakie znaki nie są chronione?

Prawo zakłada wiele przypadków, w których zarejestrowanie znaku towarowego nie jest możliwe. Tak jest m.in. w przypadku zostało zgłoszone w złej wierze, nie nadaje się do odróżniania w obrocie towarów, dla których zostało zgłoszone, zawiera element będący symbolem, w szczególności o charakterze religijnym, patriotycznym lub kulturowym, którego używanie obrażałoby uczucia religijne, patriotyczne lub tradycję narodową czy zawiera zawiera symbol Rzeczypospolitej Polskiej.

Dość szerokim pojęciem jest to, zastosowane w przypadku "Dupeczki", czyli sprzeczność znaku z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami. W punkcie tym mieszą się wszystkie słowa uznawane za wulgarne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)