Zatwierdzenie prospektu Taurona do połowy V, debiut pod koniec VI - Grad

29.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa liczy, że zatwierdzenie prospektu emisyjnego Taurona nastąpi do połowy maja, a debiut na warszawskiej giełdzie pod koniec...

29.04. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa liczy, że zatwierdzenie prospektu emisyjnego Taurona nastąpi do połowy maja, a debiut na warszawskiej giełdzie pod koniec czerwca - poinformował PAP Aleksander Grad, minister skarbu.

"Myślę, że jest szansa na zatwierdzenie prospektu Tauronu do połowy maja i przeprowadzenie debiutu pod koniec czerwca" - powiedział minister.

Na pytanie PAP, czy resort planuje sprzedać ponad 25 proc. akcji Taurona, po udanej ofercie PZU, minister odpowiedział:

"Ta analiza jest dopiero przed nami. Będziemy kontaktować się z rynkiem, aby w adekwatny sposób to wyważyć. Zapisaliśmy w prospekcie 25 proc. i to nas obowiązuje. Możemy jednak zarówno zwiększyć, jak i zmniejszyć tę pulę".

Plany resortu skarbu przewidują, że Skarb Państwa utrzyma kontrolę korporacyjną nad Tauronem. Resort ma 87,8 proc. akcji Taurona, pozostałe akcje należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy.

Na pytanie, czy oferta Taurona będzie miała podobną strukturę, jak PZU odpowiedział:

"Każda spółka jest inna i my na pewno wykorzystamy te doświadczenia, które mamy przy PZU, szczególnie przy budowaniu akcjonariatu obywatelskiego i zasadę dostępu do akcji inwestorów indywidualnych. To już nie jest eksperyment, to już jest zasada. Patrząc na uwarunkowania samej firmy i rynku, tak będziemy ustalać cenę, wielkość transzy, czy maksymalną ilość akcji na jeden zapis, żeby w projektach, które przedstawiamy na giełdę w dalszym ciągu nie było lewarów i dotkliwych redukcji. Chcemy tak ustalić cenę, aby było większe prawdopodobieństwo zysku na tych akcjach".

"Nie można przyjąć jednej kalki, czy matrycy. Wielkość puli dla inwestorów indywidualnych należy odpowiednio ustalać, analizując, jakie będzie zainteresowanie. Takie rozwiązania, czyli ofertowanie do pewnej liczby akcji będą stosowane. Mechanizm będzie ten sam jak w przypadku PZU, ale inne mogą być składowe, np. jaka będzie górna granica liczby oferowanych akcji, tego jeszcze nie wiemy. Wiele decyzji uzależnionych jest od rynku, i tak w przypadku PZU zwiększenie puli nastąpiło w środę, w trakcie trwania zapisów, po informacjach o zainteresowaniu inwestorów. Takie decyzję mogą umożliwiać aneksy do prospektu" - dodał.

W ofercie PZU indywidualni inwestorzy mogli zapisywać się na minimalnie trzy, a maksymalnie 30 akcji PZU. Według czwartkowych informacji resortu zapisy złożyło ponad 250 tys. inwestorów indywidualnych na ponad 7 mln akcji i redukcji nie było. Inwestorzy indywidualni obejmowali akcje po cenie maksymalnej, czyli 312,5 zł.

Po tym jak w środę MSP zaoferowało dodatkowe 5 proc. akcji PZU, w ofercie znalazło się łącznie 25.819.337 akcji serii A i B, stanowiących 29,9 proc. kapitału spółki. W transzy inwestorów indywidualnych i uprawnionych oferowanych było 7,746 mln akcji PZU.

Ewa Pogodzińska (PAP)

epo/ jtt/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)