Zawiesili ci emeryturę? Nie idź do sądu

Projekt ustawy o wypłacie emerytur zawieszonych przez ZUS między 2011 r. a 2012 r. jest już gotowy do przyjęcia przez rząd i niebawem zostanie skierowany do Sejmu. Ta propozycja dla poszkodowanych przez rządowe decyzje emerytów jest o wiele korzystniejsza niż wyroki sądów - podaje "Rzeczpospolita".

Zawiesili ci emeryturę? Nie idź do sądu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

27.09.2013 | aktual.: 28.09.2013 11:21

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to prawie 40 tys. poszkodowanych emerytów odzyska swoje świadczenia jeszcze w tym roku. Posłom będzie się śpieszyć, bo od dnia wejścia w życie nowelizacji będą naliczane odsetki od zaległych kwot. Od października 2011 razem z odsetkami uzbierało się już 989 mln zł. Każdy kolejny dzień oznacza, że ta kwota będzie rosnąć.

Cała sprawa dotyczy wolty, jaką wykonało Ministerstwo Pracy pod kierownictwem poprzedniej szefowej Jolanty Fedak z PSL w latach 2009-2011. Najpierw w ramach aktywizowania zawodowego Polaków po 50. roku życia resort pozwolił im od stycznia 2009 r. pobierać emeryturę, a jednocześnie bez zwalniania się zarabiać dalej w dotychczasowym miejscu pracy. Z tego przywileju seniorzy cieszyli się prawie trzy lata. Potem nagle ministerstwo zmieniło zdanie i zakazało łączenia pracy i pobierania świadczenia. Do końca września 2011 r. emeryci musieli odejść z pracy, w przeciwnym razie ZUS natychmiast, bo od października zawieszał im emeryturę.
Wielu emerytów ruszyło do sądów. Jednak ci, którzy zdecydowali się na walkę o swoje zamrożone świadczenia przed wymiarem sprawiedliwości, powinni się wstrzymać z wycofaniem sprawy bądź jej dalszym kontynuowaniem do czasu uchwalenia projektu przez Sejm.

Dlaczego? Otóż okazuje się, że skruszony rząd postanowił powetować emerytom krzywdy z nawiązką. Przygotował projekt, który w obecnej wersji jest o wiele korzystniejszy niż wyroki sądowe. Przewiduje on zwrot zawieszonych świadczeń wraz z odsetkami. Chociaż może jeszcze on ulec zmianie, zarówno przed wysłaniem go do Sejmu przez rząd, jak i w samym parlamencie. Skarżąc się na decyzję ZUS do sądu, w najlepszym wypadku dostaniemy kwotę zawieszonego świadczenia bez odsetek. Emeryci muszą domagać się ich w odrębnym postępowaniu.

Może się więc okazać, że osoba, która ma sprawę w sądzie, wywalczy zwrot emerytury przed wejściem w życie ustawy bez odsetek. Emeryci mogą postarać się, więc o zawieszenie postępowania, albo przesunięcie terminu rozprawy.

- Zawieszenie postępowania jest możliwe na zgodny wniosek stron - powiedział dla "Rzeczpospolitej" Marcin Łochowski, sędzia Sądu Okręgowego dla Warszawy-Pragi. - Jeśli na sprawie nie stawi się druga strona, to sąd zawsze może odroczyć rozprawę z ważnej przyczyny na wniosek emeryta.

W momencie, kiedy ustawa zostanie uchwalona, emeryt będzie musiał złożyć w sądzie oświadczenie o wycofaniu odwołania od decyzji ZUS. Sąd umorzy postępowanie, co będzie podstawą do starania się o zwrot świadczeń na podstawie nowych przepisów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (642)