Trwa ładowanie...
d2emy1g
d2emy1g

Zawieszenie 50-proc. progu długu/PKB jest niedobrym działaniem - Chojna-Duch, RPP

24.07. Warszawa (PAP) - Planowane zawieszenie 50-procentowego progu ostrożnościowego relacji długu do PKB, by umożliwić rządowi przeprowadzenie nowelizacji tegorocznego budżetu...
Share
d2emy1g

24.07. Warszawa (PAP) - Planowane zawieszenie 50-procentowego progu ostrożnościowego relacji długu do PKB, by umożliwić rządowi przeprowadzenie nowelizacji tegorocznego budżetu państwa jest działaniem doraźnym i niedobrym - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członkini RPP.

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostwoski zapowiedział, że próg ostrożnościowy na poziomie 50 proc. relacji długu do PKB, który zapisany jest obecnie w ustawie o finansach publicznych będzie zawieszony na dwa lata, by móc dokonać nowelizacji budżetu na ten rok i umożliwić skonstruowanie przyszłorocznego budżetu. Nowelizacją ustawy zajął się obradujący w tym tygodniu Sejm.

Zdaniem Chojny-Duch takie rozwiązanie nie jest dobre, bo jest to krok doraźny, a prawo powinno się opierać na stabilnych normach.

d2emy1g

"Mnie się ta sytuacja nie podoba jako prawnikowi, bo naruszamy normy prawne, które powinny być stabilne. Jest to pociągnięcie doraźne. Również te reguły, które mają być zawieszone na 2013 rok, będą zawieszone na krótki czas, a prawo powinno obowiązywać dłużej. Poprzednie ustawy - prawo budżetowe, a obecnie ustawa o finansach publicznych - obowiązywały zwykle kilkanaście lat i niewielkie zmiany były w nich dokonywane. Sądzę, że takie doraźne działania i zabiegi nie są dobre, tym bardziej, że dokonywane w ciągu roku budżetowego. Mają charakter ratunkowy, a ustawa o finansach publicznych powinna być trwałym kodeksem sektora finansów publicznych" - powiedziała w środowym wywiadzie dla radiowej Trójki.(PAP) kba/ jtt/

d2emy1g

Podziel się opinią

Share
d2emy1g
d2emy1g