ZBP: Jeszcze wyższe wymogi kapitałowe ograniczą akcję kredytową dla gospodarki

Warszawa, 17.01.2017 (ISBnews) - Propozycje Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) mają charakter kierunkowy i nie zawierają szczegółowych propozycji dotyczących restrukturyzacji portfela kredytów walutowych. Podniesienie wymogów kapitałowych dla banków będzie z pewnością oznaczać mniejszą zdolność sektora do udzielania kredytów dla gospodarki. Od daty efektywnego stosowania bufora kapitałowego zależy też, czy część banków będzie miała trudności w zgromadzeniu dostatecznego kapitału, uważa Związek Banków Polskich (ZBP). 

17.01.2017 | aktual.: 17.01.2017 11:08

"KSF rekomenduje podwyższenie wymogów kapitałowych dla banków w kilka sposób. Takie działanie będzie musiało oznaczać mniejszą zdolność banków do udzielania nowych kredytów dla gospodarki" - napisał w komentarzu dyrektor zespołu ekonomiczno-regulacyjnego ZBP Mariusz Zygierewicz.

Podkreślił, że banki nie mają dziś dużych możliwości zwiększenia kapitałów poza zatrzymaniem wypracowanych zysków. Te ostatnie są wysokie, ale w dużym stopniu zależały w 2016 r. od czynników jednorazowych, takich jak dochód z akcji Visa Europe. Jednocześnie aktualny stan rozwoju GPW, nastroje inwestorów oraz sytuacja finansowa wielu dominujących akcjonariuszy polskich banków uniemożliwi skuteczne przeprowadzenie emisji nowych akcji.

Związek wskazał, że nałożenie dodatkowego bufora kapitałowego na wszystkie banki działające w Polsce - bo tak trzeba odczytać zapis uchwały dotyczący bufora ryzyka systemowego - będzie stanowić duże obciążenie dla całego sektora bankowego.

"Bufor należy określić jako bardzo wysoki, maksymalnie wysoki, jaki można nałożyć na banki bez konieczności uzyskiwania opinii europejskich instytucji. Dziś jeszcze nie wiadomo, od kiedy ma obowiązywać. Od daty jego efektywnego stosowania zależy, czy część banków może mieć trudności w zgromadzeniu dostatecznego kapitału. Mamy nadzieję, że nowe obciążenie zostanie ustanowione w taki sposób, że to ryzyko nie zmaterializuje się, a banki będą miały czas na zgromadzenie kapitału" - czytamy dalej.

Każde podwyższenie wymogów kapitałowych oznacza, że kredyt dla gospodarki stanie się zatem droższy. Kapitał własny jest w banku jednym z najdroższych źródeł finansowania działalności, stąd zwiększanie jego wymogów musi mieć wskazany wyżej skutek, podano także.

Według ZBP, zapis dotyczący ewentualnych zmian przepisów podatkowych jest w tej chwili enigmatyczny i nie mówi nawet nic o utrzymaniu rozwiązań podatkowych obowiązujących do końca 2016 r. w tym zakresie.

Dużą niewiadomą są także szczegóły rekomendacji KNF w zakresie dobrowolnej restrukturyzacji kredytów walutowych, które dla sektora są bardzo ważne. Banki postulowały wydanie takich rekomendacji.

Dyrektor ZBP podkreślił, że rekomendacja KSF to nie jedyne rozwiązanie, które spowoduje koszty dla banków. W Sejmie jest bowiem projekt ustawy przygotowanej w Kancelarii Prezydenta RP w zakresie rozliczenia spreadów.

"Jeśli wszystkie obciążenia finansowe i kapitałowe zostaną nałożone na banki jednocześnie, to może oznaczać kłopoty dla przynajmniej części sektora. Ustawa przedstawiona przez Prezydenta RP obniży zyski banków, które poważnie utrudnią gromadzenie kapitału na wyższe wymogi kapitałowe rekomendowane teraz przez KSF" - wskazał Zygierewicz.

ZBP pozytywnie odnosi się do koncepcji wprowadzenia zmian w zasadach działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, bowiem dziś środki Funduszu są wykorzystane w ograniczonym stopniu. W ocenie Związku, trzeba jednak pamiętać, że środki w Funduszu są ograniczone, a ewentualne zwiększenie wydatków Funduszu będzie oznaczać dodatkowe obciążenie finansowe dla banków.

Zygierewicz przypomniał, że niezwłocznie po decyzji Banku Szwajcarii i związanego z nim wzrostu kursu szwajcarskiej waluty polski sektor bankowy, kierując się potrzebą wsparcia kredytobiorców walutowych wprowadził pakiet pomocowy (tzw. sześciopak), który zmniejszył obciążenia związane z obsługą kredytu. Pomoc ta jest kontynuowana i stabilizuje wysokość rat płaconych przez kredytobiorców. ZBP i banki były też inicjatorami powołania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, finansowanego w całości przez same banki. ZBP występował też z ofertą przyjęcia rozwiązania dla kredytobiorców wymagających najbardziej takiego wsparcia.

Komitet Stabilności Finansowej (KSF) przyjął w piątek uchwałę w której rekomenduje m.in. podniesienie wag ryzyka hipotek walutowych do 150% i nałożenie bufora ryzyka systemowego w wysokości 3%.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)