Trwa ładowanie...
ddp9cv7
giełda
14-05-2009 14:18

Zelmer liczy na powtórzenie w '09 przychodów z ubiegłego roku

14.5.Warszawa (PAP) - Zelmer szacuje, że przychody ze sprzedaży za
2009 rok powinny być nie mniejsze niż w 2008 roku. Spółka liczy na
to, że kurs walutowy w kolejnych kwartałach...

ddp9cv7
ddp9cv7

14.5.Warszawa (PAP) - Zelmer szacuje, że przychody ze sprzedaży za 2009 rok powinny być nie mniejsze niż w 2008 roku. Spółka liczy na to, że kurs walutowy w kolejnych kwartałach będzie korzystnie wpływał na wycenę opcji, a tym samym na poziom zysku netto grupy.

"Uważamy, że sprzedaż w kolejnych kwartałach nie powinna być gorsza rok do roku" - powiedział PAP po czwartkowej konferencji prezes Zelmera Janusz Płocica.

"Prowadzimy aktywną politykę sprzedażową i choć drugi kwartał zazwyczaj jest najsłabszy w naszej branży, powinien przynieść pozytywny wynik" - dodał.

Zelmer osiągnął w pierwszym kwartale tego roku 110,8 mln zł przychodów oraz wykazał 3 mln zł straty na poziomie operacyjnym i 3,8 mln straty na poziomie netto. W analogicznym okresie 2008 roku przychody wyniosły 109,4 mln zł, zysk operacyjny 19,4 mln zł, a zysk netto 15,4 mln zł.

ddp9cv7

Zdaniem przedstawicieli Zelmera, strata w pierwszym kwartale tego roku spowodowana była głównie niekorzystnym kursem euro. Spółka na koniec marca wyceniła nierozliczone transakcje opcyjne po kursie 4,70 zł za euro i zawiązała rezerwę w wysokości 20,9 mln zł.

"Elementem ryzyka jest kurs walutowy, ale w naszej opinii i według wielu prognoz, kurs z końca marca na poziomie około 4,70 zł był maksymalny" - ocenił Płocica.

Dodał, że w zależności od spadku kursu wobec tego poziomu, możliwe jest stopniowe zmniejszanie rezerwy.

Na koniec 2008 roku, w związku z wyceną opcji spółka utworzyła rezerwę w wysokości 28,3 mln zł.

ddp9cv7

W lutym tego roku Zelmer porozumiał się z BRE Bankiem w sprawie restrukturyzacji opcji o wartości 30 mln euro. Termin realizacji opcji przesunięto z pierwszej połowy tego roku na okres od lipca 2009 do końca 2010 roku. Zwiększony też został bezgotówkowy limit zabezpieczeń z 9 mln zł do 28 mln zł.

Przedstawiciele Zelmera uważają, że spółka jest dobrze przygotowana na kryzys. Oceniają też, że pomimo kryzysu, w tym roku możliwy jest wzrost rynku małego sprzętu AGD.

"W tym roku założyliśmy, że rynek małego AGD będzie na plusie" - powiedział Grzegorz Darłak, członek zarządu Zelmera.

ddp9cv7

"Chcemy wykorzystać ten czas aby +rozpychać się+ na rynku i w pierwszym kwartale to się nam udało - w Polsce, na Słowacji, w Czechach i w Rosji zwiększyliśmy udziały rynkowe" - dodał Płocica.

Na początku 2009 roku udział Zelmera w krajowym rynku małego sprzętu AGD wyniósł 23 proc. wobec 21,6 proc. rok wcześniej.

Zarząd Zelmera nie podjął jeszcze decyzji odnośnie dywidendy z zysku za 2008 rok, który wyniósł 24,2 mln zł.

"Nasza sytuacja płynnościowa poprawia się, generujemy gotówkę z działalności operacyjnej. Od paru lat wypłacamy dywidendę" - powiedział Płocica.

"Z drugiej strony, na rynku jest bardzo duża niepewność, trudno przewidzieć, czy sytuacja się poprawi czy pogorszy. Chcemy dokładnie przeanalizować sytuację i podejmiemy wkrótce decyzję jaką rekomendację przedstawić w tej sprawie" - dodał. (PAP)

pam/ gor/

ddp9cv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddp9cv7